Sağlık

Apandisit İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Apandisit ağrısı ile gaz sancıları karıştırılır. Apendiks organı iltihap yaptığı durumlarda ortaya çıkar. İltihap durumlarında patlama yaşandığı için bağırsağın karın içerisine sarkması durumu yaşanır. İleri derecede önlem alınmazsa ölümle sonuçlanır. Apandisit ağrısı ve gaz sancısı farkı Apandisit olma sebepleri arasında Apendisk içerisinde bulunan suyun içeriğini kaybetmesi sonucu sertleşmesi durumu yaşanması ve kök denilen bölümü tıkaması ile oluşmaya başlamasıdır.

Apandist İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark
Apandist İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Apandisit ile Gaz Sancısı Arasındaki Fark Nedir

Gaz sancısını birçok durum etkiler. Bağırsakta bulunan havanın şişmesi sonucu kanalın tıkanma yaşaması ve bunu ağrı ile belli etmesidir. Şişkinlik durumları yaşanırsa gaz sancılı olur. Gaz sancısı yapan gıdalar da sancıyı artırır. Pişmemiş çiğ sebzeler bu oluşumu artırır. Apandisit ile gaz sancısı kendini bulantı ve kusma ile birbirinden ayırır. Gece içilen süt de aynı şekilde gaz sancısı yapabilme durumlarını ortaya çıkarır. Asitli aldığınız gıdalar yüksek oranda gaz sancısı yapabilir. Düzenli bir beslenme ile bu durumun önüne geçilir.

Apandist İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark
Apandist İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Apandisit olduğumuzu nasıl anlarız?

Göbek çevresinde ağrı oluşmaya başlamışsa özellikle hastanın yerini tam olarak gösteremediği durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Kusma ve iştahsızlık belirtileri başlar. Kan ve idrar tahlilleri ile saptanır. Karın içi zarında ağrı dışarı yansımaya başlar. Apandisit ağrısı ve gaz sancısı farkı durumları karıştırılmaması gerekir. Apandisit ağrısında şiddet gün geçtikçe artar. Gaz sancısı bazı durumlarda çıkar ve ilaçlarla da önlenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Genel de apandist ve gaz ağrıları pek anlaşılamıyor. bazen apandist olan bölgemiz ağrırken gaz sıkışması diyip geçiştirebiliyoruz. Bu çok yanlış bir şey. Hemen doktora başvurmanız gerekiyor.

  2. Bir zamanlar benim başıma gelmişti. Gaz sanıp pek önemsemedim. Ama babam yine de tereddüt edip doktora götürmüştü zorla. İyi ki götürmüş çünkü yarım saat daha geç kalsaydık patlarmış. Om yüzden önlem alın mutlaka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu