Sağlık

Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

Pek çok kişi kalori değeri yüksek olduğundan uzak durmaya çalışsa da aslında ayçekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde tüketimi yılın tüm aylarında devam eden ayçekirdeğinin büyük bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu besin tam bir E vitamini deposudur. Aslında pek çok besinde E vitamini var. Ancak kısa sürede bu vitamin kayboluyor. Oysa ayçekirdeğinde uzun süre kalabiliyor.

Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden
Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

Kalbinizi ayçekirdeği ile koruyun!

Son yıllarda kalp rahatsızlıklarının artması, kalbi koruyan gıdaların daha fazla tüketilmesini de zorunlu kılıyor. İşte ayçekirdeğinin faydaları bu noktada da devreye giriyor. Kalp rahatsızlıklarına karşı korunmaya yardımcı olan bu besin kalbin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Sadece kalbi değil vücudu kansere karşı da koruyor.

Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden
Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

Çünkü E vitamini serbest radikallerle savaşan çok önemli bir vitamindir. Kanseri önleyen E vitamini deposu olan ayçekirdeğinin günde bir avuç tüketilmesi, tüm faydalarından istifade edilmesi için yeterli olabiliyor. Ayrıca bu besin daha az kolesterol emilimini sağlayan ender gıdalardan biridir. Daha az kolesterol emiliminin gerçekleşmesi vücuttaki kolesterol düzeyinin de düşmesini sağlıyor.

Bir başka deyişle diğer gıdalarda yüklenen kolesterolü filtrelediğini de söyleyebiliriz. Ayçekirdeği aynı zamanda lif bakımından da çok zengin bir besindir. Lifler özellikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar yaşayanlar için kurtarıcıdır. Sindirimi rahatlatan lifler pek çok gıdada bulunuyor. Yeterince tüketmediğinizi düşünüyorsanız siz de her gün bir avuç ay çekirdeği tüketin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sindirim sistemimde sorunlar yaşıyordum. Doktora gittim verdiği ilaçları kullanmamı istedi. Fakat ben doğal yollarla bitkilerle tedavi olmaya tercih edenlerdenim. Sonuçta ülkemiz de çok sayıda bitkiler var ve bunları değerlendirmemiz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu