Dekorasyon

Çatı Katı Ve Dubleksler

Binaların en üst bölümünde yer alan ve diğer yaşam alanları ile bağlantı içerisinde olan çatı katları bir dönem depo ya da çalışma alanı olarak kullanılırdı. Şimdilerde ise tamamen bir yaşam alanına dönüştü. Özellikle dubleks ve tripleks yapıların çatı katları yapılan basit bir çalışma sonrasında özel bir yaşam alanına dönüştürülebiliyor. Her ne kadar çatı katları plansız bir mimariye sahip olsa da başarılı bir dekorasyon ile bu sorunu çözmek mümkün olabiliyor.

Çatı Katı Ve Dubleksler
Çatı Katı Ve Dubleksler

Çatı Katınızı Kullanmaya Başlayın

Siz de evinizin atıl durumda bekleyen çatı katını yapacağınız kapsamlı bir çalışma ile yatak odasına, çalışma odasına, giyinme odasına ya da atölyeye dönüştürebilirsiniz. Üstelik dekorasyonda belirli yöntemleri dikkate almak durumunda kalmayacaksınız. Dilediğiniz gibi bu alanı dekore edebiliyor ve dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Ruhsat noktasında birkaç hususa dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü imar yönetmeliği kapsamında çatı katları yapılabilmesi için bitişik nizam bir konut söz konusu olduğunda ön ve arka bölümden 4 m çekilmesi ve kalan bölüme çatı katı yapılması gerekiyor.

Çatı Katı Ve Dubleksler
Çatı Katı Ve Dubleksler

Ayrık nizam konutlarda ise ölçüler biraz daha farklılık gösteriyor. Bu konutlarda bir önceki katın sınırları dikkate alınarak % 45 eğim ile minimum kenar yüksekliği 1 buçuk metre olacak bir biçimde çatı katı yapılabiliyor. Bu ölçüleri ve yönetmeliği dikkate alarak siz de evinize yeni ve işlevsel bir kullanım alanı kazandırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evlerimizin bazıların da çatı katı odalar mevcut. Bunları değerlendirmek ise biraz zor olarak görünebilir. Çoğumuz zaten ıvır zıvırla doldurmak için kullanırız. Ama aslında biraz araştırıp yöntemleri uygulasak neden daha önceden bu şekle sokmadık diye sitem edebiliriz. Çatı katını tasarlamak ise sizin hayal gücünüze kamış bir şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu