Anne-Çocuk

Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Çocuklar için beşik alırken dikkat edilmesi gerekenler, öncelikle çocuğun sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir.

Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Beşik, çocuğun ilk yıllarındaki uyku ve uyanıklık dönemlerinin önemli bir bölümünü geçireceği yer olduğu için, özenli bir şekilde seçilmelidir.

Beşik Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir

Beşik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alabilir:

Güvenlik: Beşiğin güvenliği, öncelikli olarak dikkate alınması gereken konudur. Beşiklerin güvenliği için standartların kontrol edilmesi ve uygunluk sertifikalarının olması gerekir.

Boyut ve kapasite: Bebeklerin büyüme hızları farklı olduğu için beşik boyutunun ve kapasitesinin yeterli olması önemlidir. Beşik boyutunun büyüyebilecek şekilde seçilmesi önerilir.

Yatak yüzeyi: Beşiklerin yatak yüzeyleri rahat ve temiz olmalıdır. Yatak yüzeyinin yumuşak ve kalın olması önemlidir.

Kullanım kolaylığı: Beşiklerin kullanım kolaylığı için yatak yüzeyinin kolayca yükseltilebilir ve temizlenebilir olması önemlidir.

Doğal Malzemeler: Beşik alırken, sağlık açısından en uygun olan doğal malzemeler tercih edilmelidir. Beşiklerin, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kurşun gibi zararlı maddeler içermemesi gerekir. Ayrıca, beşiklerin parmaklıklarının arası çocuğun başını sıkıştırabilecek genişlikte olmamalıdır.

Oyuncak Süsü: Oyuncaklar ve süsler beşiğin üzerinde bulunurken dikkatli olunması gereken noktalardır. Bebek beşik içindeyken erişemeyeceği kadar yüksekte olmalıdır. Bebekler oturmaya başladıklarında ise bu oyuncaklar mutlaka sökülmelidir çünkü bebeklerin ulaşabileceği yerde bazı oyuncaklar tehlike arz edebilir.

Beşik Türleri Nelerdir

Anne Yanı Beşik: Eğer bebeğinizin her an yanınızda olmasını ve rahatça ulaşabileceğiniz bir yerde olmasını istiyorsanız, “Anne yani beşik” modeli sizin için uygun olabilir. Bu model, tek tarafı açık olan bir yatak ile birleştirilmiştir. İlerleyen zamanlarda isterseniz beşiği daha uzakta tutabilir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz ancak açık yeri mutlaka kapatmalısınız çünkü açık kalan yer bebeğiniz için güvenliği tehlikeye atabilir.

Bağımsız Beşik: Bağımsız beşikler, anne yanı beşiklerine göre daha büyük boyutlara sahiptir. Bu tip beşiklerin özelliklerinden biri de tekerlekli olmalarıdır. Bu sayede beşikleri odalar arasında rahatça taşıyabilirsiniz. Bu beşik türü, bebeklerinizin büyüdükçe kullanabilecekleri, daha fazla hareket alanı sunan ve daha uzun süre kullanabilecekleri bir seçenek olabilir.

Sepet Beşik: Görünüm olarak oldukça estetik olan sepet beşikleri, bebeklerin ilk aylarında kullanılabilecek bir seçenektir. Ancak, iç hacmi daha küçük olduğundan, bebek büyüdükçe bu beşiklerin kullanımı sınırlı olabilir. Bu nedenle, bebek beşiği alırken, bebeğinizin büyüyüp büyümeye devam edeceği dönemi de göz önünde bulundurarak karar vermekte fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu