Sağlık

AIDS’in Belirtileri

AIDS’in Belirtileri

Günümüzde bile ilişkiye girenlerin korkulu rüyası olan Aids, belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Hala tedavisi bulunamayan aids’e yakalanmamak için uğraşmak, belirtileri anlamaya çalışmaya göre daha fazla hayat kurtarır. Ancak yine de bu yazımızda bilgilenmek adına HIV virüsünün belirtilerinden bahsedeceğiz.

 

Erken Belirtileri

İlk aşamalarında çoğu insanda  belirti göstermeyen HIV virüsü, enfeksiyon kapılmasının devamında gelen bir iki ay içinde gribe neden olabilir. Ateş, Baş ağrısı, Yorgunluk,
Boyun ve kasık bölgesinde büyümüş lenf düğümleri gibi belirtiler genellikle bir ay ve bir hafta içinde kaybolur . HIV, genital bölgede  sıvı ve kan olarak  büyük miktarlarda mevcut olduğu için, insanlar arasında sıvı ve kan yoluyla bulaşır. Bazı durumlarda 10 yıldan fazla süre belirti göstermeyen aids, HIV ile enfekte olan bazı insanlarda  uzun bir süre sürecek  şiddetli belirtilere neden olabilir.

 

Önlem alınmadığında ortaya çıkan belirtiler

Virüs, bağışıklık sistemini zayıflattığı için; hızlı kilo kaybı, tekrarlayan ateş veya bol gece terlemeleri, aşırı ve açıklanamayan yorgunluk, lenf uzun süreli şişlik koltukaltı, kasık ya da boyun bezleri, bir haftadan fazla süren ishal, ağızda, anüs veya genital yaralar, zatürree, hafıza kaybı, depresyon ve diğer nörolojik bozukluklar gibi belirtilere neden olur. Ancak bazen bunun sebebi aids de olmayabilir. Bu nedenle mutlaka uzmana gidilmelidir. Test sonucuna göre ise derhal tedaviye başlanmalıdır.

 

Bunun dışında; tek eşli değilseniz, ilişki esnasında mutlaka korunmalı, bilmediğiniz kişilerle ya da çok fazla ilişkiye girdiğini bildiğiniz kişilerle ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu