Gebelik

Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir

Gebelik öncesi abur cubur yiyen kadınların gebelik riski de fazla olduğu saptanmıştır. Erken doğum riskini artıran yiyecekler içerisinde abur cuburlar ilk sırayı alır. Bilim adamları Avustralya’ da araştırma yaptı ve 12 ay boyunca 309 kadının yemek düzenini incelediler. Şekerli ve yüksek yağlı yiyeceklerle beslenenlerin erken doğum riskinin artırdığı saptandı.

Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir
Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir

 Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir ve Önlemleri Nelerdir

Sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyen kişilerin daha dikkatli ve ölçülü yemek yemeleri gerektiği belirtilmiştir. Erken doğum riskini artıran yiyecekler sizlerin ve bebeğinizin sağlığını riske atar. Düzenli beslenme programları her zaman gerekli vitaminleri içerir.

Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir
Abur Cubur Yemek Erken Doğum Riskini Artırabilir

Riskli yiyecek gruplarında hazır yemekler ve şekerli gıdalar ilk sırayı alır. Yağlı yemekler de gebelik süresince kaçınmanız gerekli yiyeceklerdir. Asitli içecekler ve kahve gebelikte önerilmez. Sağlıklı yiyecekler tablosu ile güzel bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Karbonhidrat ve protein alımını mutlaka orantılı olacak şekilde yapın.

Protein içerisinde yoğurt ve süt tüketimi sizin ve bebeğinizin kalsiyum oranını etkiler. Kansızlığa neden olan çaydan uzak durmalısınız. Bol miktarda koyu yeşil sebzeler ve kırmızı et tüketimini artırmalısınız. Gebelikte demir eksikliği de bir risktir. Anne adayları hamileliğinin ilk günlerinden itibaren kendilerine çok iyi bakmaları gerekir. Bebeğiniz sizlerin doğru beslenmesiyle düzgün bir gelişme gösterirler. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için en önemli gıdalardan oluşan bir beslenme programı kendinize uygulayın.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her ne kadar abur cubur yemek hoşuma gitse de ya da gereksinim duysam da bana geri dönüşleri çok kötü oluyor. Hem sivilce yapıyor hem de kilo. Ama erken doğum yapma riskini taşıdığını duyduğumdan beri artık azalttım. sizlere de tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu