Sağlık

Bağışıklık Kazandıran Besinler ve Faydaları

Bağışıklık kazandıran besinler nelerdir? Bağışıklık sistemi, insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan güçlü bir savunma sistemidir.

Bağışıklık kazandıran besinleri tüketerek kendinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet, ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır. Ancak özellikle çocuğunuz hasta olduğunda iştahsızlık yaşayabilir veya yemek seçen bir çocuk olabilir. Eğer böyle bir durum varsa kesinlikle doktorunuza danışarak vitamin ve suyu ihmal etmeyin.

Su tüketimi, sıcaklıktaki düşüşle doğru orantılı olarak azalır. Ancak vücudumuzun su ihtiyacı her mevsim devam eder. Bu nedenle özellikle gripten korunmak için günde 2-2,5 litre su için.

Yulaf Tüketin

Yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliklerinin y etkili olduğu gösterilen beta glukan içerir. Bu nedenle sık sık nezle ve grip geçirenler, yoğun ve stresli bir çalışma programı olanlar yulafa mutlaka diyetlerinde yer vermelidir.

Sarımsaktan Vazgeçme

Sarımsak sadece yemeklerimizin vazgeçilmezi değil; Yüzyıllardır insan sağlığı için önemli bir çare olarak kullanılmıştır. Sarımsak, içerdiği “allisin” sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

Yoğurt Ve Kefir Tüketin

Son yıllarda yapılan birçok araştırma, probiyotik etkisi olan gıdaların özellikle bağırsak florasını iyileştirerek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar probiyotik gıdaların inflamatuar hastalıkların oluşumunu engellediğini ve antioksidan etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle kefir ve yoğurdu sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Günde 2-3 Bardak Yeşil Çay Tüketin

Kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Ancak yeşil çayın idrar söktürücü etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastalarının doktorlarına ve diyetisyenlerine danışarak yeşil çay tüketmeleri gerekir.

Zencefil Tüketin

Soğuk algınlığı, grip ve grip gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Haftada İki Kez Balık Tüketin

Özellikle soğuk deniz balıkları yüksek antioksidan etkiye sahip Omega 3 içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve özellikle kolon ve prostat kanserlerinin önlenmesinde faydalı olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle balık haftada iki kez tüketilmelidir.

Şeker Tüketimini Azaltmak

Son yıllarda yapılan araştırmalar, aşırı şeker tüketiminin bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskıladığını göstermektedir. Bu nedenle diyetinizde şeker ve şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca azaltın. Mineral takviyesi için başvurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu