Sağlık

Bel Fıtığı Erkeklerde Mi Kadınlarda Mı Daha Çok Görülür?

Bel Fıtığı Erkeklerde Mi Kadınlarda Mı Daha Çok Görülür? Toplumumuzda bel fıtığı olma oranı erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazladır. Bunun sebebi de erkeklerin daha ağır işlerde çalışmasından kayaklı oluşturduğu bir problemdir. Ancak hamilelik döneminde hızlı kilo alımları, hamilelik döneminden sonra kilo kayıplarını yaşanmıyor olması bel fıtığı durumunu kadınlarda da artırmıştır. Ancak erkekler her zaman daha fazla oranla risk altındadır diyebiliriz.

Bel Fıtığı Erkeklerde Mi Kadınlarda Mı Daha Çok Görülür? Bel fıtığına yakalanma durumunun bir diğer nedeni de obezite sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle obezite ile mücadele kapsamında olan ülkelerde bel fıtığı da buna uygun görülmüyor. Ancak obezitenin yaşandığı ülkelerde bel fıtığı oranı da artıyor. Bunun en belirgin nedenlerinden bir tanesi de obezitenin hızlı kilo alımına bağlı olmasından kaynaklıdır. Aşırı kilo alma durumu omurlara basınç yapılması ve belin de kuvvetsizleşmesinden kaynaklı vücudu taşıyamamasına neden olur. Bu da disklerin çıkması ve omuru çevreleyen bağların yırtılması anlamına gelir. Bel fıtığı da aynen bu şekilde oluşur.

Bel fıtığı genetik olarak da karşılaşılan bir durum olabiliyor. Omurgada fıtık oluşumu genler yolu ile aktarılmış bir durum olabiliyor. Ancak çok düşük bir oran dahi olsa bu ihtimali de düşünmek gerekiyor.

Bel Fıtığı Teşhisi

Bel fıtığı teşhisi için öncelikle hastanın belirli şikayetler ile hekime başvurması uygun olmaktadır. Klinik muayenelerinin yapılması ile birlikte bel fıtığı teşhisi konur. Önce hastanın şikayeti dinlenir. El muayenesi yapılır. Ardından MRI ve CT muayeneleri istenir. Manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile birlikte direkt olarak fıtığı görme şansı vardır. Buna uygun bir şekilde eğer fıtık görülüyor ise bel fıtığı teşhisi de konulmuş olur.

Bel Fıtığı Belirtileri

  • Bel ağrısı, bacak ağrısı
  • Ayaklarda ve bacaklarda uyuşukluk hissi
  • Yürürken acı duyma
  • Yürürken yorgunluk ve oturma ihtiyacı hissetme
  • Bel fıtığının ileri aşamalarında özellikle patlamış bel fıtıklarında yürümede zorluk ve ayakların hareket etmemesi

Bel fıtığının en temel ve belirgin görünen belirtileri yukarıda yer almaktadır. Bu belirtilere bakıldığı zaman hastaların yüzde 95 inin bu ilgili şikayetler ile hekime başvurdukları görülmektedir. Ağır işler ve sağlıksız çalışmalar ne yazık ki bu sorunları tetikler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu