Anne-Çocuk

Boşanan Anne Yeni İlişkisini Çocuğa Nasıl Anlatmalı

Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa nasıl anlatmalı konusu günümüzde son yıllarda ön planda yer alıyor. Çocukların psikolojisi sarsmadan hayat devam etmek anne ve baba için zor; ama imkansız değildir.

Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa nasıl anlatmalı konusu oldukça hassas bir psikolojik bir konudur. Çünkü çocukların ne düşündükleri ve nasıl etkilendikleri ebeveynler için oldukça özeldir. Çocuklar boşanma sonrası süreçlerde genel olarak annelere daha bağlı olurlar. Bu durumun nedeni çocukluk yaşlarda anne ilgisine daha fazla gereksinim duyulur. Boşanma kararı olarak çocuğun velayeti anneye verilir. Bu yüzden de çocuk normal süreçten daha yoğun olarak anne bağlanır. Annenin yeni ilişkisinin açıklama süreci ise bu nedenlerden kaynaklı olarak zordur. Fakat bu durumu açıklayarak anlatmak olanaksız değildir.

Günümüzde boşanma olayları geçmiş yıllara göre daha fazladır. Çiftlerin anlaşamadıkları bir evlilikleri yürütmesi hem kendi hem de çocuk sağlıkları için uygun değildir. Boşanma sonrası ile hayatlar devam ediyor. İnsanların hayatlarında yeni özel kişiler yer alabiliyor.

Boşanan Annenin Yeni İlişkisini Anlatma Süreci

  • İlk önce ilişkinin belirli bir konuma gelindiğinden emin olunması gerekir.
  • İlişkinin başlangıçlarında boşanan anne kendisini çocuklara karşı kontrol etmelidir. Duygu yoğunlukları değişeceği için; bu duygu yoğunluğu çocuklara en az gösterilmelidir.
  • Ciddi bir ilişkiden emin olunduktan sonra; hemen çocuklara ilişki onların anlayacağı şekilde anlatılmalıdır.
  • Çocuklara her defasında; anne çocuk bağındaki sevginin azalmayacağı belirtilmelidir.
  • Çocuklara ilişkisindeki kişiye değer verdiği ama öncelik onların olduğu anlatılmalıdır.
  • Çocuklara; ilişki yaşanan kişi ile evlenilmesi durumunda neler olacağından bahsedilmelidir.
  • Çocukların ne düşünüldüğü sıkmadan öğrenilmelidir.
  • Anne çocuk ilişkisinin kimselerin etkileyemeyeceğine çocuğun inanması gerekir.

Genel olarak boşanan annenin yeni ilişkisini anlatma süreci bu şekilde gerçekleşir. Çocuklar çoğu zaman ilişki başlangıcında annede ki olumlu anlamdaki farklılığı hisseder. Emin olduktan sonra açıklamanın hemen yapılması gerekir. Çünkü açıklama yapılmazsa farklı durumları fark eden çocuk için belirsizlik süreci başlar.

Tüm bu sürecin sağlıklı olarak ilerlemesi için boşanan annenin psikolojik yardım alması önerilir. Çocuğun tepkileri ya da tavırları hakkında önceden bilgi alınması daha doğru olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu