Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Hastalığa Dikkat

 

Cinsel temas yolu ile birçok farklı bakteri, parazit ve virüs bulaşmaktadır. Bazı hastalıklar tedavi edilebilirken bazılarının tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genel olarak vajinal, anal ve oral seks yoluyla cinsel temasla yayılma göstermektedir. Bazı enfeksiyonlar kan yoluyla cinsel olmayan yollarla da bulaşabilmektedir. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre her gün bir milyon cinsel yolla bulaşan hastalık ortaya çıkmaktadır.

  1. HPV( İnsan Papilloma Virüsü )

Bu enfeksiyon türünde yüzün üzerinde farklı virüs neden olabilmektedir. Hastalığa yakalanan kişilerin az bir kısmında, vücudun farklı bölgelerinde siğil gözlemlense de çoğunda hiçbir belirti görülmez. Vücuda bulaşan virüste rahim ağzı kanser oluşumu ile bağlantılı olduğu için şüphelendiği durumda hemen testlerin yapılması önemlidir. Vajinal, anal seks sırasında gerçekleşir ve kişiden kişiye bulaşan bu hastalığın belirtisi hemen ortaya çıkmamakla birlikte dokuz ay gibi bir süre zarfında siğil ile ortaya çıkmaktadır. Aşı ile önlenmektedir.

  1. Bel Soğukluğu

Vücutta ılık ve nemli bölgelerini enfekte etmektedir. Bu bölgeler arasında gözler, boğaz, vajina, dişi üreme yolu bulunur. Neisseria Gonore bakteri tarafından gelen bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye korunmasız olarak yapılan oral ve anal seks yoluyla bulaşır. Çok sayıda cinsel partneri olanda gözlenmektedir. Belirtileri bulaştıktan on dört gün sonra ortaya çıkmaktadır. Antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir hastalıktır.

  1. Klimidya

Klimidta denilen bakterinin bol açtığı bir enfeksiyondur. Erken aşamada hiç belirti vermeyip genital bölgede cilt temasında bile bulaşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde doğum sırasında anneden bebeğe hastalık geçmektedir. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

  1. HIV (AIDS)

Virüs bağışıklık sistemini çökertmektedir. Kişi hastalığı geçirdiğinde meni, kan, anne sütü gibi vücut sıvılarında bulunmaktadır. HIV virüsü, anneden bebeğe de geçer. Emzirme, orta iğne kullanımı yoluyla da bulaşır. Cinsel yolla bulaşmasını engellemenin yolu prezervatif kullanmaktır.

  1. Frengi

Cinsel yolla bulaşan yaygın bir hastalıktır.  Frengi enfeksiyonu dört evresi vardır ve hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. İlk evrede dudak çevresinde yara oluşur. İkinci evresi en bulaşıcı olan aşamasıdır. Yorgunluk ve ağrılar görülür. Üçüncü evrede bir belirti göstermeksizin son evresinde kalp, karaciğer, cilt dokularına zarar vermeye başlar. Tedavisi bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu