Anne-Çocuk

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenmede Güçlük Mü Çekiyor?

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenmede Güçlük Mü Çekiyor? Bir çocuk doğduğu andan itibaren öğrenme macerasına başlar. Yaşı büyüdükçe öğrenemiyor mu sorusu ile algı kuvveti ortaya çıkar.

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenmede Güçlük Mü Çekiyor? Öğrenemiyor mu sorusu söz konusu çocuk için çok önemlidir. Her çocuk aynı öğrenme kapasitesine sahip değildir. Öğrenmesi gereken becerileri öğrenme kolaylığı değişiklik gösterebilir. Önemli olan bunu fark ederek çocuğun seviyesine uygun spesifik eğitimi sağlayabilmektir. Çünkü bu şekilde farklı öğrenen, farklı düşünme gücüne sahip olan çocuklarda bu hayatta bir yere sahiptir. Onların da çok iyi yerlere gelerek başarılı olmaları mümkündür. İlgileri, en iyi oldukları alanları gözlem yardımıyla keşfedip hedefli yardımlar sağlayarak destek olmak gerekir.

Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğü terimi beyni kullanma, veri gönderme, biriktirme, alma farklılıklarını içeren bir terimdir. Bir çocuğun bu tip bir güçlük yaşamasının pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerin her biri bilinmez. Ama bir çocuğun öğrenme güçlüğü mevcut ise mutlaka aile içinde başka akrabalarından birinde de böyle bir güçlük mevcuttur. Bu güçlüğe sahip çocukların yaşayacağı başka sorunlar da oluşacaktır. Bu yüzden fiziksel ve manevi destekle beraber onların yanında olmak gerekir.

Bu tip çocuklar ve arkadaşları arasında az ya da çok akıllı gibi bir algı oluşturulmaması gerekir. Bu son derece yanlış bir muamele olacaktır. He çocuk aynı öğrenme becerisine sahip değildir demek daha nazik ve daha doğrudur. Kimi çocuk çok zeki olduğu halde istikrar sağlamakta zorlanabilir. Bu onun akıllı olmadığı anlamını vermez. Kimi çocuk ise zihinsel bir sorun olmadığı halde öğrenmiyordur. Bu durumun açıklaması ise psikolojik ve sosyolojik olarak açıklanabilir. Çocuk arkadaş ilişkileri ve aile içerisindeki durumları kabullenmek istemediği için böyle bir tepki veriyor olabilir.  Sınıf içerisinde bir adaptasyon zorluğu yaşamak da bunlara sebebiyet verecektir. Özellikle kendini keşfetmeye eğilimli çocuklar daha fazla dikkat dağınıklığı yaşamaktadır.

Nasıl Destek Verilebilir?

 En büyük destek aileden gelecek olandır. Çocuğu yadırgamadan, ona anormal bir davranış sergilemeden ilgilenmek en iyisidir. Normal yaşantı içerisinde öğrenmenin keyfini alabilen çocuklar her yerde öğrenme konusunda hızlı adaptasyon gösterebilir. Bu yüzden evde de keyifli bir öğrenim ortamı oluşturmak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu