Eğitim & Kurs

Çocuklar İçin Drama Eğitimi

Okul öncesi dönemden itibaren alınabilen çocuklar için drama eğitimi kişisel gelişim ve anlamlılık açısından son derece önemlidir.

Çocuğa birşey öğretmek için ya da bir deneyim kazandırmak için en iyi yöntem oyundur. Drama ve tiyatro da bir oyundur. Çocuklar için tiyatro ve drama eğitimi almanın yararları öncelikle doğru bir davranışı kazandırmak, bir durumu anlatabilmek ve olumsuz davranışı olumluya döndürebilmektir.

Oyun terapisi gibi şekillendirebilen bu eğitim, çocuğun yaşantıları konusunda da ipuçları verir. Uzman ve eğitimli olan kişiler tarafından verilen bu eğitimde, uygulayıcı, oyuncular, tema ve mekan önceliklidir. Bu temaların birleştirilmesi söz konusu olduğunda da asıl konu ve verilmek istenen mesaj ortaya çıkar.

Çocuk Deneyimleyerek Öğrenir

Çocuklar için drama eğitimi çocuğun deneyimleyerek öğrenmesini sağlar. Bir alışveriş sırasında neler yapıldığı, kimlerin rol aldığı ve ne şekilde sonuçlandığının anlaşılması için drama eğitiminden yararlanmak mümkün olmaktadır. Kaliteli bir eğitim için gereken mekan ve uygulayıcının deneyimi de son derece önemlidir. Özlelikle okul öncesinde başlayacak olan bu eğitimler çocuğun kendini daha iyi ifade edebilmesini de sağlar.

Çocuklarda Tiyatro Eğitimi

Çocuklarda tiyatro eğitimi de kişisel gelişim açısından önemlidir. Ezberlenen metinler, canlandırılan karakterler çocuğun yaşantısına keyif katar. Hayal gücünün olumlu yönde etkilenmesini sağlayan bu eğitimler okulların etkinliklerinde ya da özel olarak alınan derslerde öne çıkan. Drama eğitimi konusunda başarılı sonuç almak için tiyatro ve kültürel etkinlikler desteklenmeli, çocuğun bu tür faaliyetlere sık sık katılması teşvik edilmelidir. Ülkemizde okulların tiyatro kulüpleri vardır ve buralarda eğitim alınmasa da ilk deneyimlerin yapılması söz konusu olmaktadır. Çocuklara drama eğitimi her yaş grubunda verilmeli ve eğitmen çocukları dikkatle gözlemleyerek yeteneği varsa ailesini de bilgilendirmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu