Eğitim & Kurs

Devlet Konservatuarına Nasıl Girilir?

Konservatuvar yetenek sınavları için başvuru koşulları ve giriş şartları, üniversiteler arası farklılık gösterir.

Her üniversitenin içerisinde yer alan kontenjanı, yapmış olduğu sınavlar ve sorduğu sorular farklı şekilde yer almaktadır. Bu yüzden standart bir giriş şartı bulunmamaktadır. Bununla beraber yine de her adayın YGS baraj puanını geçmiş olması gerekir.

Müzik, tiyatro ya da bale eğitiminin verileceği okul olan Konservatuvarların kuruluşu 1914 yılına dayanmaktadır. sanatsal alanlardaki geleneksel birikimi evrensel düzeye en iyi şekilde taşıma, nitelikli ve yeterli sanatçılar yetiştiren Konservatuvarlarda günümüzde yapısını korumaya devam etmektedir.

Öğrencilere her zaman yaratıcı ve entelektüel bir eğitim deneyimi sunmaya devam eden Devlet Konservatuvarlarını tercih edecek olan adaylarda bulunması beklenen özellikler yer almaktadır.

Giriş Koşulları

Devlet Konservatuvarlarına kabul edilecek olan öğrencilerin Yükseköğretime Geçiş Sınavında ve Özel Yetenek Sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. YGS’de üniversitelerin ve bölümlerin belirlemiş olduğu puanı alacak olan öğrenciler, özel yetenek sınavına girmeye hak kazanabilmektedir. Her üniversite ve bölüm konusunda farklılık gösterecek olan özel yetenek sınavı tarihleri, genel olarak Nisan ile Temmuz ayları arasında olmaktadır

Devlet Konservatuvarlarına giriş yapmak isteyen öğrencilerin, sınavlarına girmek istedikleri üniversitelerin belirlemiş olduğu YGS puanını, özel yetenek sınav tarihlerini, aşamalarını ve her bir aşama içerisinde ne tür yeterlik isteneceğiniz dikkatlice araştırması gerekir. Ayrıca ortaöğretim ya da dengi yapabilmek adına, her üniversite ve bölümde değişmektedir.

Devlet Konservatuvarlarının lise mezunları merkezi sınava giriş yapmadan önce özel yetenek sınavındaki başarılarına göre lisans programlarına yerleşmektedir. Bu yerleştirilme ilgili yükseköğretim kurumu aracılığı ile yapılmaktadır. Bu alanda eğitim alan öğrencilerin Erasmus Programı ile Avrupa’da bir dönem eğitim alma şansları bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu