Sağlık

Dikkat Dağınıklığının Önlemenin Yolları

Dikkat dağınıklığı önlemenin yollarını merak ediyorsanız ve yollarını arıyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyarak önüne geçebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığı önlemede birçok stratejik noktalar önerilmektedir. Sizlere listeleyeceğimiz önleme yollarında ayrıntılı olmamakla birlikte tercih edebilirsiniz. Başlangıç için öğrencilere destek olacak uzmanlar öğretmenler ya da aileler olmalıdır. Bu şekilde dikkat dağınıklığını önleyebiliriz.

1.Gizemi Ortadan Kaldırın!

Dikkat dağınıklığının önleme yolları arasında en önemlilerden biriside öğrencilerin dikkat hakkında hem güçlü hem zayıf yanlarını göstermektedir. Bundan sonra çocuklara onların dikkatlerini yönetme yollarını öğretilmelidir.

2.Sürekli Olan Tutarsızlığı Anlayın!

Hem öğretmenler hem de anne ve babalar dikkat sorunları olan çocuklar hakkında tutarsızlıklarını anlamaları gerekmektedir. Dikkat bozukluğu tamamen biyolojiktir ve kontrolün dışında gerçekleşir.

 

3.En Son Çare Olarak İlaç Tedavisini Değerlendirin!

Bazı alternatif durumlar çocuk için önemli olmadığında ilaç tedavisi oldukça iyi bir yöntemdir. Bu ilaç hem zihinsel uyanıklık hem de yoğunlaşma derecesini artırır. Bununla birlikte hiperaktiviteyi azaltır.

4.Hareket Ve Molalar İçin İzin Verin!

Dikkat dağınıklığını hareketle önlemenin yolları çocuk için zihinsel uyanıklık ya da zihinsel efor gibi sorunlar için hareket her zaman için önemli bir fırsattır. Mesela okuldaki kişiler veya öğretmenler çocuğa tahtayı silmesini isteyebilir. Bu gibi durumlar zihinsel enerjiyi oldukça artırır.

5.Öretim Stratejini Çeşitlendirin!

Dikkat dağınıklığının en iyi stratejisi öğretmenlerin değişik öğrenim stratejilerini kullanmasıdır. Öğretim stratejileri 15 ya da 20 dakika da olmaktadır. Bu şekilde çocuk dikkat dağınıklığını önler. Ardından bireysel çalışmaları veya video izleme benzeri stratejiler yer alabilir.

6.İşaretleri Kullanın!

Dikkat dağınıklığı için işaretleri kullanmayı sağlayın. Ebeveynler çocuklarla çeşitli işaretler kullanarak iletişime geçerler. Eğer duymazdan gelirlerse özel olarak omuza dokunmak gibi işaretler kullanılabilir. Bu yüzden en iyi iletişim aracıdır.

7.Telaşla İş Yapmayı Önlemeye Çalışın!

Dikkat dağınıklığı için öğrencilerin hemen işlerini çabuk yapmalarını önüne geçmek için hem öğretmenler hem anne ve babalar bazı ifadelerden kaçınmalıdırlar. Mesela ödevin bitince dışarda oyun oynayabilirsin veya ödevini bitirdiğinde televizyon izleyebilirsin. İşte bu ifadeler çocukların hem hızlı hem dikkatsizce işlerini yapmalarını sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu