Sağlık

Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor

Kalp krizinin ihtimalleri kan grubu üzerinden belirlenebiliyor. Her yıl çok daha fazla kişide görülen kalp krizinin nedenleri neler?

Kan grubu, kalp krizinin riskinde belirleyici olabilir mi? Genel olarak bakıldığında, insanların hem genetik hem de fizyolojik özelliklerine göre kalp krizinin riskleri değişebiliyor. Kan grubu ile kalp krizi riski arasında ilişki kurulması ise yapılan araştırmalara dayanıyor. Risk taşıyıp taşımaması, risk varsa ne kadar risk olduğu kan grubu dışında elbette çok sayıda faktörden etkilenir. Kişinin beslenmesinden, hayat standartlarına, spor yapmasına kadar pek çok husus kalp krizinin belirlenmesinde etkili oluyor.

Kalp Krizi Riski Araştırması

Yapılan araştırma, 90.000 kişi üzerinde yapılıyor. 20 yıl boyunca süren kalp krizi riski araştırması, hiç tahmin edilmeyen bulgulara ulaştırıyor. Bu zamana kadar pek bilinmeyen; ancak ışık tutmayı başarmış olan araştırmada kalp krizi ile kan grubu arasında bir ilişki olduğu sonucuna varılıyor. Araştırma İngiltere’de yapılmıştır. National Healt Service (NHS) ve Professionals Follow – up Study (HPFS) adlı sağlım kuruluşlarında yapılmış olan bir araştırmadır.

Araştırma yaşları 30 ile 75 yaş arasında değişen kişiler üzerinde yapılmıştır. 20 yıldan beri kuruluşa düzenli olarak gelen ve sağlık hizmeti ala 62.073’ü kadın olmak üzere araştırma gerçekleşmiştir. Kan grupları ile kalp krizi geçirme sarıları arasındaki ilişki incelemiştir. Araştırmaya katılan kişilerin vücut ağırlığı, kötü alışkanları, beslenme ve yaş durumları gibi tüm hususlar dikkate alınarak araştırma gerçekleşmiştir.

Kan Grubuna Göre Kalp Krizi Riski

Sonuca bakıldığında ise 20 yıl boyunca elde edilen verilerin ışında, kalp krizinin AB grubunda daha fazla olduğu görülmüştür. 0 gurubu için ise en az risk taşıdığı sonucu çıkmıştır.

  • AB kan grubunda olan kişiler, 0 kan gurubunda olan kişilere göre %23 oranında daha yüksek kalp krizi riski taşır.
  • A grubunda olanlar ise 0 grubunda olanlara göre %5 oranında daha yüksek risk taşır.
  • B grubunda olanlar ise 0 grubundakilere göre %11 oranında daha fazla kalp krizi riski taşımaktadır. Kan grubuna göre kalp krizi riski araştırma sonucudur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu