Eğitim & Kurs

Lise Döneminde Çocukta Karşılaşılan Sorunlara Bakış

Lise Döneminde Çocukta Karşılaşılan Sorunlara Bakış! Lise dönemine ulaşan gençler, kanlarının deli akması nedeniyle kız ya da erkek fark etmeksizin delikanlı olarak nitelendirilmektedir. Herhangi bir olumsuzluğu öğrenildiği zaman anlık karar verilmemesi ve anne babasının öfkesine sahip olunması istenmektedir. Özellikle meselenin aslının öğrenilmesi ve gencin İçerisinde bulunduğu durumun bilinmesi tavsiye edilmektedir. Öğrenilen durum ile alakalı olarak gencin ifade vermesi sağlanmalıdır. Güler yüz ve tatlı söz ile yaklaşılmalı, kendisine değer verildiği hissettirilmelidir.

Lise Döneminde Çocukta Karşılaşılan Sorunlara Bakış! Ergenlik dönemini lise eğitimi sırasında geçiren gençlerin, sahip olduğu yaş sürecine bağlı olarak yaşadığı duygular, anne ve babaları tarafından bilinmesi gerekmektedir. Çocuğun sahip olduğu ruh hali ile duygularının nasıl geliştiği ve neleri yaptığı, kendi gençlikleri ile empati kurarak ilişki kurulmak zorundadır. Sosyalleşmesi açısından gençlerin yaşantıları konusunda başıboş bırakılmamalıdır. Akşamları dışarı çıkarak geç vakitlere kadar dışarıda kalması ile yaz tatillerini ailesinden uzak ve olumsuz örnek teşkil edecek arkadaşlar ile geçirmesi gibi durumlara meydan bırakmamak gerekmektedir.

Yetenek Ve Kabiliyet Açısından Çocuğun Desteklenmesi

Lise eğitim süresince çocuklar, özellikle anne ve babalarının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Sahip oldukları yetenek ve kabiliyetler açısından çocuğun desteklenmesi gerekmektedir. Yetenekleri nispetince gerekli olan eğitimin alınması, çocuğun ileriki yaşamını etkilemektedir. Çocuğun başarısı ile yaşamının ilerleyen dönemlerinin şekillenmesi, bu işlemlere bağlı bulunmaktadır. Başarısının takdir edilmesi ve uygun eğitimin alınması, çocuğun kabiliyet ve yetenek açısından ilerlemesine neden olmaktadır.

Yüksek Öğrenim noktasında çocuğa en büyük desteği yine ailesi vermektedir. Hangi üniversiteye gideceği konusunda gerekli eğitimin ve destek derslerinin alınmasının sağlaması, çocuğun geleceğini kurtarması adına atılacak adımlar arasında yer almaktadır. Çocuğun öncelikle ne olmayı düşlediği ve hayali ortaya yatırılmalıdır. Yetenek ve kabiliyeti ile hayalinin ne denli örtüştüğü, güzel bir şekilde ortaya serilmelidir.

Özellikle bu dönem çocuklarında sevgi ve saygı ile paylaşma ve sorumluluk gibi duyguların artması ve gelişmesi sağlanmalıdır. Dürüstlük ile eşitlik ve adalet ile merhamet gibi nezaket kuralları, alçak gönüllü, affedici ve hoşgörülü olma gibi erdemlere çocuğun ulaşması sağlanmalıdır. Sabır ile şükür ve fedakarlık ile cömertlik gibi değerler başta olmak üzere, söz verdiğinde sözünde durma ve israf etmeme ile kendini özümsemesi sağlanmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu