Sağlık

Sıklıkla Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Sıklıkla Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?  Dönemsel olarak değişik etkenlere bağlı olarak ciltte ortaya çıkan hastalıklar tedavi edilmediği zaman çok daha büyük rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden cilt hastalıkları ile ilgili ortaya çıkan etkenleri çok iyi bir şekilde değerlendirmek ve en kısa zamanda tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Sıklıkla Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir? Ciltte oluşan sağlık sorunları ile beraber oluşabilecek hasarlar sonucunda cilt kanseri oluşma ihtimali de ortaya çıkmaktadır. Cilt hastalıkları oluşmasının nedenleri ve belirtilerini çok iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Zamanında müdahale ile sorunlar büyümeden çözüm yolu bulunabilmektedir. Dış görünümü olumsuz yönde etkilemesi ve psikolojik çöküntüye sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak için doğru adım çok önemlidir. Ciltte oluşan hastalıkların belirtilerini sizler için sıraladık.

Uçuk

Genelde ağız ve dudak kenarlarında görünmesinin yanı sıra burun deliklerinde de görülebilmektedir. Uçuk oluşması ile birlikte başka bir kişinin temasına bağlı olarak bulaşıcı yönü ortaya çıkmaktadır. Böyle bir tehlikenin söz konusu olmasından dolayı da kullanılan özel eşyalar kişiye özel olarak ayrı tutulmalıdır. Oluşan uçukların kaşınması ya da oynanması durumunda ise vücudun diğer bölgelerinde de çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Egzama

İklim koşulları, stres ve tahrişe sebep olan ürünlerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Egzama bulaşıcı özelliği olmayan ve deri de kaşıntıya sebep olan bir hastalık türüdür. Deride kırmızı, kuru ve iltihaplı şekilde görülmektedir. Tedavi yöntemleri arasında oral ve tropikal ilaçlar kullanılmaktadır. Bölgesel olarak ortaya çıkan bu hastalık türü genelde ellerde, ayaklarda ve kollarda görünmektedir.

Zona

Virüse bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Suçiçeği hastalığı geçiren kişilerde sıklıkla görülmektedir. Geçmişte suçiçeği geçiren kişinin bünyesine yerleşen bir mikroptur. Bünyenin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan zona yüksek ateşe ve deri üzerinde ki kızarıklığa neden olmaktadır. Çoğunlukla sırtta ve karında görünen bir rahatsızlık türüdür.

Benler

Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıksa da benler genel olarak iç etkenlerden kaynaklanmaktadır. 20 yaşından önce ortaya çıktığı gibi ilerleyen yaşlarda da hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kahverengi ve siyah renklerde görünmektedir. Kanser oluşmasına neden olabilecek türde bir cilt belirtisi olmasından dolayı çok dikkat edilmeli ve ertelenmemelidir. Kaşıntı, kanama, renk değiştirme gibi durumların oluşması ile birlikte hekime müracaat gerekir. Erken teşhis tedavide olumlu sonuç alabilmek için çok önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu