Güzellik

Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir? Saç dökülmesi, kafa derisi veya bir bütün olarak vücut ile ilgili bir sorunu temsil edebilen bir semptomdur.

Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir? Çoğunlukla saç dökülmesi, yaşlanma süreci veya androgenetik alopesi adı verilen bir duruma kalıtsal yatkınlık nedeniyle ortaya çıkar, ancak başka nedenlere de bağlanabilir. Peki, saç dökülmesi neden olur?

Genetik

Androgenetik alopesi, genetik nedenlere sahip bir kellik türüdür. Bu durumda, bir enzim testosteronu saç folikülünün küçülmesini sağlayan bir molekül olan DHT’ye dönüştürür. Erkeklerde saç dökülmesi süreci daha yoğundur ve esas olarak ön bölgeyi ve tepeyi etkiler. Kadınlarda en sık kafa derisinin merkezini etkiler.

Metabolik Sendrom

Saç dökülmesi neden olur sorusunun bir diğer cevabıdır. Metabolik sendrom, aşağıdaki gibi sorunların bir kombinasyonudur:

  • Diyabet
  • Hipertansiyon
  • Obezite
  • Yüksek trigliseritler.

Bu hastalıklar saçlı deriyi sulayan damarları etkileyebilir, yani kan olması gerektiği gibi gelmez ve bu da bölgede yetersiz beslenmeye neden olur.

Sigara

Sigarada bulunan zehirli maddeler saçı zayıflatabilir ve ayrıca kafa derisindeki kan damarlarının dejenerasyonuna yol açar.

Kansızlık

Saç dökülmesi neden olur? Demir eksikliği, kanda oksijen taşınmasından sorumlu bir protein olan hemoglobin konsantrasyonunda azalmaya neden olur. Bu eksiklik yorgunluk, solgunluk ve saç dökülmesine neden olur.

Bağırsak Sorunları

Bağırsak yiyeceklerden maddeleri ememediğinde, bu durum saç dökülmesi sorunlarına yol açabilir. Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarında çok sık görülür.

Kronik Böbrek Hastalığı

Böbrek rahatsızlıklarının neden olduğu kanın filtrelenmesindeki zorluk baş ağrısı, mide bulantısı, kramplar, şişlik ve kellik gibi belirtilere yol açar. Saç dökülmesinin bu sorunla ilişkilendirilmesinin ana nedenlerinden biri, hastalığın getirdiği beslenme kısıtlamalarıdır.

Frengi

Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon da çok sık olmamakla birlikte saç dökülmesinin nedenlerinden biri olabilir.

Saçkıran

Mantarlar kafayı etkilediğinde, bu saçın stabilitesini ortadan kaldıran ve aynı zamanda bölgeyi daha yağlı bırakarak saç dökülmesini kolaylaştıran pul pul dökülmelere neden olur. Bu, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha olasıdır.

Tiroid Sorunları

Hipertiroidizm, kafa derisinin hücresel yenilenmesini hızlandırarak bölgeyi daha açıkta bırakır. Hipotiroidizm ile saç dökülmesi teşvik edilir.

Kronik Stres

Stres kalıcı hale geldiğinde ve hormonal değişiklik gibi diğer sağlık sorunlarına neden olduğunda, saçın bütünlüğüne zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu