Sağlık

Sağlıklı Kalbin Sırrı Bu 6 Adımda 

Her yaştan insanı tehdit eden ve ölümcül olabilen kalp sorunlarını önlemek için sağlıklı kalbin sırrı bu 6 adımda yer alıyor.

Sağlıklı kalbin sırrı bu 6 adımda hayatınızı daha kaliteli yaşamanızı sağlayacak ve kalp sorunlarınızın önlenmesine yardımcı olacak. Bunun için hala geç değil ve yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

  1. Günden 10 Bin Adım

Akıllı telefonunuzda adımsayarınız varsa kaç adım attığınızı görebilirsiniz. Aktif bir beden her zaman sağlık anlamına gelmektedir. Bunun için günde 10 bin adım atarak sağlığınızı korumanın bir yolunu bulabilirsiniz. Günde en az 10 bin adım atın, kalbiniz canlansın!

  1. Egzersiz

Yüzme gibi tüm kasları çalıştıran egzersizleri yaşamınızın ayrılmaz bir parçası haline getirebilirsiniz. İmkanınız varsa haftada 2-3 gün 1 saat yüzebilirsiniz. Kalp için yürüyüş yapmak gibi yüzme gibi etkinlikleri de gerçekleştirmek son derece önemlidir.

  1. Efor Sonrası Kendini Dinleme

Yokuş ya da merdiven çıkma sonrasında kendini çok yorgun hissedenlerin en azından bir kardiyolog muayenesine gitmesi gerekiyor. Son derece önemli olan bu süre. Erken tanı ve tedbir açısından önem kazanıyor.

  1. Sınırlı Kırmızı Et

Kırmızı et protein açısından zengin olsa bile, çok sağlıklı değildir. Yaşlı hayvanların etlerini tüketmek çok sağlıklı değildir. Kırmızı et tüketiminiz haftada 150 gramı geçmemelidir.

  1. Kalp Dostu Yiyecekler

Ağır ve yağlı yiyecekleri hayatınızdan çıkararak kalp sağlığınızı güvene alabilirsiniz. Lif yönünden zengin besinler tüketmek, sağlığa zarar vermeyecek ürünleri tercih ederek kalbi yormayacak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek son derece yararlı olacaktır. Kalbe dost gıdalar genelde haşlanmış sebzeler ve katkısız saf gıdalar olurken, balık da beslenme listeniz dahilinde olabilir.

  1. Saf Besinler

Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak ilk adımınızı atabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeni sadece kalp sağlığınıza değil genel sağlığınıza da iyi gelir. Kilo sorununuz varsa kontrol altına almanızı sağlayarak daha kaliteli bir yaşam sürdürmenizi destekler. Özellikle cips, bisküvi gibi yiyecekler yerine sağlıklı sebze ve meyveleri tercih edebilirsiniz. Kalp sağlığı için yapılacaklar arasında ilk sırada kilo kontrolü olduğunu unutmamalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu