Eğitim & Kurs

Tez Yazarken İzlenmesi Gereken Adımlar

Ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencisi olabilir ya da doktorası için tez yazman durumunda olan kişilerin öncelikle tez yazarken izlenmesi gereken adımları bilmesi gerekmektedir.

Tez yazarken izlenmesi gereken adımların başında tezin konusunu belirlemeli ve literatür taraması yapmanız gerekmektedir. Tüm akademik öğrencilerin karşısına çıkacağı tez yazma, geçmişte yapılan çalışmaları araştırıp günümüz ışığında farklı bir çalışma ile yorumlanmaktadır. Belirli araştırmalar yaptıktan sonra ana başlıklar ve alt başlıklar olacak şekilde başlıkları belirlemelisiniz. Bu başlıların içeriğini hem akademik bilgiler ile hem de tecrübeleri katmalısınız. En sonda kaynakçayı belirleyip tezinizi bitirebilirsiniz.

Tez Yazarken Literatür Taraması

Bir alan ile ilgili tez yazmak istiyorsanız onun literatür taramasını iyi yapmanız gerekecektir ve tez yazmadan önce yazacağınız konuya tamamen hakim olmanız gerekir. İyi yazılmasını istediğiniz bir tez iyi araştırılmış konulardan geçeceğini unutmamalısınız. Konunuz tam olarak belli olmayabilir fakat anahtar kelimeleri bulup çalışma alanlarınıza ekleyebilirsiniz. Tez yazarken literatür taraması yaparken, çok fazla site kullanmanıza gerek yoktur. Birkaç tane kaliteli arama yapacağınız internet sitesi olması yeterli olacaktır. Bura da makaleler ve dergiler bularak konunuzu araştırın bu makaleleri baştan sona okumanıza da gerek yoktur. Çoğu makalelerin özetlerini okumanız yeterli olacaktır.

Tez Yazarken Tez Başlığı Belirleme

Yeni makaleler bulma ve bu makaleleri okuma bir aylık süreç anlamına gelmektedir. Literatür taramasından sonra aklınız da bir şeyler belirleneceği için artık tezinizin başlığını da belirlemeniz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra tez başlığını danışmanınız belirlemiş de olabilir ona uygun yazmaya başlarsınız. Aslında tez yazarken tez başlığı belirleme konunun tamamı için en önemli kısımdır. Bu başlık sayesinde ana başlıkları ya da alt başlıları belirleyerek tez yazmaya başlayacaksınız.

Tez Yazarken Başlıkları Belirleme

Tez yazarken en önemli bölümlerinden biri olan başlıkları belirleme kısmında literatür taraması yaptığınız esnası araştırma yaptığınız dergi ya da makalelerde küçük notlar aldığınız yerleri ana başlık ve alt başlık şeklinde ayarlama yapabilirsiniz. Tez kısa bir yazı olmadığından dolayı başlıkların büyük önemi bulunmaktadır. Tez yazarken başlıkları belirleme aşamasına geldiğiniz de özenli bir şekilde belirlemelisiniz ki teziniz tamamen şekil almaya başlasın. Bu işlemden sonra tezinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu