Eğitim & Kurs

TYT’ye Yeni Başlayanlara Önemli Taktikler

TYT’ye Yeni Başlayanlara Önemli Taktikler! Oldukça fazla araştırma konusu olan TYT’ye yeni başlayanlara önemli taktikler hem velileri hem de öğrencileri yakından ilgilendirmektedir.

TYT’ye yeni başlayanlara önemli taktikler, sınavın neleri kapsadığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konular, sınava girmeden önce her öğrencinin üzerinde çalışması, araştırması gereken konulardır. TYT, yani temel yeterlilik sınavı üniversite sınavına girecek öğrenciler için birinci oturum sınavıdır.

THY sınavının süresi 135 dakikadır.9. ve 10. Sınıfların girdiği temel yeterlilik sınavında toplam 120 sorudan oluşmaktadır. 4 yıllık üniversite seçimi yapmak isteyen kişiler, temel yeterlilik sınavından 150 puan barajını geçmek durumundadır. Ayrıca bu sınavın yüzde 40 dilimi alınmaktadır. Geri kalan yüzde 60’lık dilimde AYT’den alınıp, YKS puanı hesaplanmaktadır.

TYT İçin Önemli İpuçları

TYT için önemli ipuçları mevcuttur. Bu ipuçları detaylı bir şekilde incelenecek olunursa şöyle belirtilebilir:

  • Sınav denilince akla öncelikle öğrencilerin daha önce temeli olup olmadığı gelmektedir. Eğer temelde bir eksiklik mevcutsa bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Konu çalışırken ara konulardan değil, en baştan en son konulara doğru gitmek gerekmektedir. Böylece kafa karışıklığı yaşanmadan düzenli bir şekilde ilerlemek mümkündür.
  • Tek kaynağa bağlı kalmamak ise TYT’ye yeni başlayanlar için önemli taktikler arasında yer almaktadır. Bir kaynakta yer almayan bilgi diğer kaynakta yer alabilir. Böylece eksik bilgiler giderilmiş olur.
  • Bol deneme çözmek ve soru çeşitlerini öğrenmek. Oldukça fazla soru çeşidi mevcuttur. Bu yüzden olabildiğince farklı sorular çözmek gerekmektedir. Her konuya hâkim olmak, her soru çeşidini görmek sınavda alınacak başarı oranını yükseltmektedir.
  • Zaman planlaması doğru yapılmalıdır. Hem ders çalışırken hem de sınav esnasında zamanı doğru ayarlamak demek daha rahat geçirilen bir sınav demektir.
  • Temel yeterlilik sınavına girecek ama sınava çalışmaya nereden başlayacağını bilmeyen öğrenciler internet videolarından destek alabilir. Eğer bu destek yetersiz gelirse muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. Böylece kafa karışıklığı yaşanmadan sınava girilmesi mümkün olacaktır.

Aslında TYT için en önemli ipucu öğrencilerin gereksiz kaygıdan uzak durduğu, kendilerine inanarak girdiği ve geleceğe pozitif baktığı sınavdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu