Sağlık

Zeytin Yapraklarında Antioksidan Var!

Prof. Dr. Canan Karatay tarafından yapılan açıklamalara göre zeytin yaprağı içerisinde bol miktarda antioksidan bulunuyor. Bu antioksidan ise M.Ö. Hipokrat tarafından mide ülserinin önlenmesinde kullanılıyordu. Zeytin yaprağı ekstresi ile birlikte sadece mide ülserini değil aynı zamanda koleranın tedavisinin de yapıldığını söyleyen Canan Karatay, 12. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri kapsamında AA muhabirine konuştu.

Zeytinyağı Anne Sütü Gibi!

Zeytinyağının faydaları içerisinde pek çok şeyin bulunduğunu söyleyen Karatay aynı zamanda zeytinyağının anne sütü kadar faydalı olduğunu da dile getirdi. Meyvesinin, sabununun, yağının ve kısacası pek çok ürününün insan sağlığına faydası olduğunu söyleyen Karatay, zeytinin kıymetinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

Her Yaşta Kullanılabilir!

Zeytinyağının her yaşa özel bir faydası olduğunu da dile getiren Karatay, zeytinyağının bütün içeriklerinin anne sütü ile aynı olduğunu tek farkın ise anne sütünün hayvansal kolesterol bulundurduğunu söyledi. Bu yüzden bebeklerde bile kullanılabilen zeytinyağının bebekleri büyüttüğünü de sözlerine ekledi. Zeytinyağında ise bitkisel kolesterol olduğunu açıkladı.

Her Kahvaltıda Mutlaka Tüketilmeli!

Her sabah kahvaltısında en az 30 ila 40 adet zeytin tüketilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, zeytini seven kişilerin günde 80 adet tüketmesinde de bir sakınca olmadığını dile getirdi. Zeytin tüketirken yeşil ya da siyah ayrımı yapılmaması gerektiğini de açıklayan Karatay bu durumla ilgili olarak faydalı açıklamalarda bulundu.

Zeytin yaprağı çayı içmenin de kişiye faydalı olacağını söyleyen Karatay, zeytin yapraklarındaki antioksidanın milattan önceki yıllarda Hipokrat tarafından mide ülseri ve koleranın tedavisinde antibiyotik olarak kullandığını açıkladı. Çocukluğu boyunca zeytinyağı sabunu kullandığını da dile getiren Karatay, Türkiye’den Amerika’ya zeytinyağlı sabunlar taşıdığını ve kullandığını da sözlerine ekledi. Zeytinyağının herkes tarafından güvenle kullanılabileceğini de bildirdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu