Sağlık

Anne Sütü Neden Mucizevi Bir Besin Kaynağıdır? 

Anne sütü neden mucizevidir sorusunu birçok kişi merak etmektedir. Hamilelik süresince dolan süt bezelerinden çıkan sıvı bebek bağışıklığına büyük katkılar sağlar.

Anne sütü neden mucizevidir diyorsanız bebek bağışıklık sisteminin kalıcı etkilerine bakmak faydalı olacaktır. Hayat boyu sağlıklı bir vücut zemini oluşması adına ilk besinlerin tam alınması gerekir.

Anne Sütü Faydaları Neler? Anne Sütünün Bebek İçin Faydaları

Anne sütü faydaları denince temel besin değerlerinin bebeğe aktarılması söz konusudur. Protein, yağ, demir, vitamin anne sütünde bolca vardır. Bebeklerde ilk 6 ayda bu süt verme durumunun kesintisiz şekilde devamı önemlidir. Enfeksiyonlardan korunmak için vitaminler barındıran anne sütlerinin iklimlere dayanıklılık etkisi de vardır.

  • Alerji, çocuk diyabetine karşı korur.
  • İshal, solunum yolu enfeksiyonlarını engeller
  • Emzirilen bebeklerde kansızlık daha az görülür
  • Pişik, karın ağrısı ve kabızlık sorunları azalır.
  • Çene ve diş gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır.
  • Astım gibi hastalıklara karşı daha dirençli bir çocukluk gençlik dönemi sağlar.
  • Ruhsal, bedensel ve zeka gelişimi için artı sağlar.

1-Yetişkinlerde Anne Sütü Faydaları

Anne sütünün faydaları yetişkinlerde cilde ve bağışıklığa iyi gelmektedir. Bazı sporcular kaslarının hızlı oluşması için anne sütü içebilmektedir. Kanser hastalığı olanlar da tedavi süreçlerinde yan etkileri azaltmak için de anne sütü içebilmektedir.

2-Anne Sütünün Anneye Faydaları

Anne sütü anne psikolojisi ve genel sağlığına iyi gelmektedir.  Anne sütünün bezlerden çıkması yenilenen annede fiziksel özelliklerinin artısı demektir.

Anne sütü çıkmayan hallerde kadınlar göğüs doktorlarına başvuru yapmalıdır. Süt bezlerinin neden süt çıkarmadığının arka planında neler olduğu belirlenmelidir.

Anne sütü çıkaramayan annede bazı fiziksel zararlar olabilir. Psikolojik açıdan çocuğu benimsemeyen kişilerde yaygın şekilde bu duruma rastlanmaktadır.  Fiziksel olarak da doğumda bir travma yaşanmışsa başvuru yapılarak sorunun nedeni araştırılmalıdır.

Anne Sütü ve İlaç

Anne sütünün daima fayda ve zarar konusunda ilaç kullanımı anne sütünün devamlı faydalı olmasına etki eder. Kimyasal içerikleri olan maddeleri süt verirken dikkatli şekilde almalısınız. Doktorunuz onaylamazsa ilaç almamalısınız. Anne sütü önemi konusunda doktordan daha da çok bilgi öğrenebilir, kendi planlamanızı yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu