Gebelik

Anne Sütünün Faydaları

Doğdukları andan itibaren her bebek için en doğal ve sağlıklı bir o kadar da besleyici olan anne sütü Allah’ ın bebeklere bir mucizesidir. Eğer ki annenin sütü yeterli miktarda varsa bebek anne sütünden başka bir ek gıdaya ihtiyaç duymaz.

 

Anne Sütü Faydaları
Anne Sütü Faydaları

Anne Sütü Hakkında

Anne sütü bebeğinizin karnını doyururken aynı zamanda bağışıklığına katkıda bulunur. Her türlü hastalığa karşı bütün maddeleri anne sütünde bulur.

Bir süre öncesine kadar doktorlar hazır mama ve devam mamaları gibi ürünlere ilgiyi arttırabilmek amaçlı annelere bebeğinizi ilk 6 ay anne sütü vermenizin yeteceğini söylüyorlardı. Bu şekilde anneler olumsuz yönde etkileniyorlardır. Son zamanlar da ise televizyon, reklam, radyo ve buldukları her yerde anne sütünün önemini ve bebeğe 2 yıl süre ile verilmesinin gerektiğini söylüyorlar.

Çocuk ne kadar anne sütü içerse ilerideki zamanlarda hastalıklara o kadar az yakalanır. Anne sütünü çok içen çocukların daha zeki ve akıllı oldukları da söylenir ve kesinlikle anne sütünün yerini başka hiç bir besin alamaz.

Anne Sütü
Anne Sütü

Doğumdan sonra bebek ilk emzirildiği zaman, anne sütü beyaz yerine sapsarı ve koyu bir halde olur. Halk arasında bu koyu sıvıya Ağız denir. Ağız doğumdan hemen sora birazcık gelir ve daha sonralarında asla böyle bir şey görülmez. Fakat bu Sıvı anne sütünden kat kat daha iyi ve faydalıdır.

Bebeğin bağırsaklarını oldukça çok çalıştırır. Ve de bu sıvının içinde yüksek oranda protein bulunur. Doktorlara göre bebeklerin doğumdan sonrasın da ağız denen bu sıvıdan iyi beslenebilmeleri için ilk 12 saat boyunca sürekli annesini emmesi gerekir.

Anne sütü her zaman steril ve temizdir. Bütün besin öğesi bebek için uygun ve önemlidir. Bebeğin bağışıklığını destekler. Bu sebeple anne sütünü bebeğinizden eksik etmeyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu