Anne-Çocuk

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün önemi oldukça fazladır. Hatta bebeklerinizin gelişimini ve tüm yaşamını etkileyecek kadar kritik bir önem sahiptir. Ne yazık ki günümüzde özellikle çalışan annelerde bebeklerin annelerini emme süreleri oldukça azalmış durumdadır. Ve bu süre ortalama olarak her yıl daha da düşmektedir.

Oysa sağlıklı bebekler için anne sütü kritik bir önem sahiptir. Bebekleriniz dışarıdan ne kadar kaliteli besinler alırsa alsın anne sütünün asla yerini tutmamaktadır. O besinler sadece yardımcı besin konumundadır. İlk 6 ay oldukça önemli olmak şartıyla uzmanlar bebeklerin 2 yaşına kadar annelerini emmelerini önermektedirler. Bu sayede çocuğunuzun fiziksek ve beyinsel gelişimleri tam olabilmektedir.

Bebeklerin Anneyi Emmeyi Bırakmasını Nedenleri

Bebeklerin annelerini emmeyi bırakmasını nedenleri oldukça farklılık göstermektedir. Bunların başında annelerin yetersiz ve yanlış bilgilendirilmeleri yatmaktadır. Öncelikle tüm anneler bilmelidir ki anne sürü hayati önemi vardır. Bunun bilincinde olarak beslenmenizi ona göre yapmalıdırlar. Özellikle anne sütünün arttırıcı doğal besinleri tüketmeleri oldukça önemlidir. Stresten uzak ve sağlıklı bir hayat tarzı ile 2 yıl boyunca bebeğinizi emzirebilirisiniz.

Özellikle ilk 6 aydaki sarımtırak süt sayesinde de bebeklerin gelişimi hızlanırken birçok hastalıklardan bebekleri korumaktadır. Ve anne sütünde sıfır mikrop riski bulunmaktadır. Anne sütü almayan bebeklerde alan bebeklere göre ölüm oranı 6 kat daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı hem bebeklerinizin sağlığı hem de ileriki yaşamlarındaki sağlığı için anne sütüne gerekli önem kesinlikle verilmelidir.

Bebekler genelde annelerini emdiklerinde yeteri kadar doymadıkları zaman emmeyi bırakmaktadırlar. Bundan dolayı annelerin beslenmesi oldukça önemlidir. Anne sütünü arttırıcı besinlerin tüketilmesi gereklidir. Bunun yanında bebeklere diğer besin maddelerinden veriliği zaman bebeklerin bir kısmı anne sütünü emmeyi bırakmaktadırlar. Bundan dolayı ilk 6 ay kesinlikle bebeklere başka besin verilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu