Sağlık

Ayaktaki Nasırın Bakımı Ve Tedavisi

Ayak Nasırı

Nasırlar genel de sürtünme nedeniyle ortaya çıkar. Üst derinin kalınlaşması ile oluşan deri hastalığına denir. En çok oluştuğu bölgeler, parmak araları, ayaktaki çıkıntı olan bazı bölgeler ve topuklarda çıkar ve ciddi anlamda acı verir. Ayakkabı seçimlerine dikkat etmek lazım, ayakları sıkan ve topuk mesafeleri yüksek olan ayakkabılar genelde nasır oluşmasına neden oluyor.

Tedaviden önce nasır oluşumuna neden olan sürtünme ve basınç engellenmelidir. Yanlış bir ayakkabı seçimi yapılıyor olabilir, ayakkabı seçiminizi değiştirip daha rahat ve topuksuz bir ayakkabı tercih edin. Parmak arasındaki nasıra mutlaka pamuk koyun ki sürtünme olmasın, topuklar için de halka ve silikon yastıklar satılıyor, ayakkabınızın topuk kısmına yerleştirirseniz günlük yaşantınızda nasırlarınızın acısını çok fazla hissetmezsiniz. Nasırlar için bazı bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz:

Bir tutam meyankökü blender dan geçirin, az miktarda limon suyu ekleyin hamur haline gelecek, akşamları yatmadan önce bu hamurla nasırlı bölgeleri canınızı acıtmadan ovun, birkaç gün tekrarlayın,

  Bir tane kuru inciri ikiye bölün, incirin üstüne biraz kına koyun, kına koyduğunuz inciri nasır olan yere sarın, 3 gün bekletin fakat arada bir de olsa kontrol etmelisiniz.

İki tane sarımsak diş olarak fırında pişirin. Piştikten sonra sarımsakları iyice ezin. 1 kaşık elma sirkesini sarımsakla karıştırın. Nasırlı kısma sarın 1 gün bekletmeniz yeterli gelecektir.

    Bir tane domatesi minik minik kesin. Domatesleri akşamları nasırın üstüne sarın Sabahları temizleyin. Biraz yakabilir. Birkaç gün aralıklarla deneyin, faydasını göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu