Sağlık

Badem çeşitleri nelerdir? Hangi hastalıklarda kullanılır? Nelere iyi gelir?

Badem çeşitleri nelerdir? Hangi hastalıklarda kullanılır? Nelere iyi gelir?

Acı Badem Nedir?

Badem iki türlüdür. Acıbadem sağlıkta sıkça kullanılmaktadır. Bağırsak parazitlerine karşı tatlı badem gibi acı bademde çok güçlü bir ilaçtır. Ancak pürisik asit içermesi bakımından acıbadem, çok güçlü bir zehir özelliğindedir. Acıbadem, ağız yolundan asla kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olma özelliği taşıyan acı badem, merhem yapılarak kullanılabilir. Acıbademin yatıştırıcı etkisi; böbrek, karaciğer ve migren ağrılarında dikkat çekmektedir. Cildi hassas olanlar için acıbademin; meyvelerinden yapılan merhem önem taşıdığı gibi, sinir sisteminde ki ağrıları da gidermektedir.

Tatlı Badem Nedir?

Tatlı bademin ise farklı yerlerde meyvelerinden ve kabuklarından faydalanılır. Öksürük gidermek ve karaciğerin faaliyetini arttırmak için yaprak ve kabukları kullanılmalıdır. Kabuklarında ayrıca idrar söktürme ve ateş düşürücü bir etki de mevcuttur. Tatlı badem aynı zamanda meyve olarak da yenilebilir. Tatlı ve pastalarda da kullanılabilir. Tatlı badem çok besleyici ve lezzetli olduğu gibi, midesi zayıf olanlar tarafından da tüketilmemelidir. Ancak, mide sorunu yaşamayanlar için tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca bademin vücut için güçlendirici bir etkisinin olduğu unutulmamalıdır.

Ağızdan bağırsaklara kadar olan bölümde tahriş olan yerler için badem şurubu ve tatlı badem yağı birebirdir. Badem şurubunu ve tatlı badem yağını eczanelerden bulabileceğiniz gibi evde de kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca, yanık tedavisinde, kaşıntıların giderilmesinde, idrar yolları ve bronşit hastalıklarında badem yağı sıklıkla kullanılan bir ilaçtır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu