Anne-Çocuk

Bebeğinize Hangi Besinleri Vermelisiniz?

Anne ve babalar her zaman bebeklerini en sağlıklı yiyecekler ile büyütmek isterler. Ancak bunu yaparken bazı ebeveynler bilinçsiz davranmakta ve bebekler yeterli besini alamamaktadır. Bunun için bilinçli davranılması ve bilgi edinilmesi gerekmektedir. Bebeklere yedirilecek besinler bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bebeklerin ilk dört ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmeleri gereklidir. Bu süre zarfında eğer anne sütü yeterli değilse bu durumda bebeğe ek gıdalar verilebilir. Verilecek ek gıdaları tercih ederken dikkatli ve titiz davranılmalıdır.

Dördüncü aydan itibaren altıncı aya kadar anne sütü ile beslenmek bebek sağlığı için önem taşımaktadır. Bu sürede verilen ek gıdalar içerisinde ev yapımı yoğurt, reçel, çorba, tuz oranı düşük peynir, yumurta gibi besinler verilebilir. Ancak yumurta verilirken alerji ihtimaline karşı ilk etapta yumurtanın beyaz kısmı daha sonra ise sarı kısmı yedirilmelidir.

Bebeklere Verilecek Sağlıklı Besinler

Bebekler için sağlıklı besinler içerisinde yoğurt ilk sırada gelmektedir. Anne karnında başlayıp bebeklik döneminde devam eden kemik gelişimi kalsiyum ve protein yönünden zengin yoğurt ile desteklenmektedir. Yoğurt tüketiminin az olduğu bebekler hastalıklara karşı daha dayanıksız hale gelmektedir. Bu bebeklerin bağışıklık sistemi güçlü olmamakta, bununla ilgili problemler ortaya çıkmaktadır.

Bebeklere verilecek besinler içerisinde kıyma da yer almaktadır. Demir yönünden zengin olan kıyma kansızlık görülmesine engel olmaktadır. Ancak bu kıymanın güvenilir bir kasaptan satın alınması önem taşımaktadır. Genellikle kıyma çorbaların içinde, sebze yemeklerinin yanında ya da köfte şeklinde yedirilmektedir. Yoğurt ve kıymanın yanı sıra mercimek, brokoli, avokado ve balkabağı da bebeklerin gelişimi için önemli besinler arasında yer almaktadır. Bu besinlerin en doğal ve organik olanları bebeklere verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu