Sağlık

Bebek Emzirirken En Sık Yapılan 9 Hata

Bebek Emzirirken En Sık Yapılan 9 Hata nelerdir? Anneler bebeklerini sağlıklı bir şekilde emzirmek için elinden geleni yapmak ister. Ancak bazı zamanlarda yanlış davranışlar ya da bilinmeyen nedenlerden dolayı sağlıklı bir şekilde emzirme yapılamaz.

Bebek emzirirken en sık yapılan hatalar nelerdir? Anne sütü bebeğin zihinsel gelişimi için en uygun besinlerden bir tanesidir. Uzmanlar anne sütünün ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak içerikte olduğunu aktarıyor. Anne sütü bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlar. Ancak bazı yanlış hatalar bebeklerinizi sağlıklı bir şekilde emzirmenize engel olabilir. Bu yazımızda emzirirken en sık yapılan 9 hatayı sizlere açıklıyoruz.

1-Bebeğe Su İçirmek

Anne sütü tüketen bebeğin ilk 6 ay su içmesine gerek yoktur. Anne sütünün büyük bir bölümü sudan oluşur.

2-Her Üç Saatte Bir Emzirmek

Her bebek farklı süreçlerde anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğiniz her meme emmek istediğinde emzirmenizi tavsiye ediyoruz. Emzirmek için üç saat beklemenize gerek yoktur.

3-Ağır Egzersizlerden Kaçının

Emziren annelerin ağır egzersizlerden uzak durmanı gerekir. Ağır egzersizler sütte laktik asidi arttırır. Bu yüzden bebek anne sütünü reddedebilir.

4-Vitamin Takviyesi Tercih Etmek

Anne sütü ile beslenen bebek vitamine ihtiyaç duymaz. Sadece D vitaminini kullanması yeterlidir.

5-Bebeğe Mama Vermek

Doğum sonrası ilk gelen sütün oranı düşük olsa da bebeğe yeterli gelecektir. Düzenli emzirme sonrasında sütünüzün oranı artacaktır. Bebeğiniz kilo alıyorsa sütünüzün miktarı yeterlidir. Bazı zamanlarda bebekler duygusal temas isteğiyle emmek isteyebilir.

6-Acı Nedeniyle Emzirmeyi Bırakmak

Emzirirken canınızın yanmasının asıl nedeni bebeğin meme ucunu doğru şekilde alamamasından kaynaklanır. Çocuğunuzun emme pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekir.

7-Kilo Endişesiyle Emzirmemek

Kilo alma korkusuyla emzirmeyi kesmemeniz gerekir.

8-Parfüm Kullanmak

Emzirme sürecinde annelerin vücut kokusunu değiştiren maddelerden uzak durmalıdır. Bebek, annenin kokusunu alamadığı zaman memeyi reddedebilir.

9-Hızlı Şekilde Kilo Vermeye Çalışmak

Fazla kilolardan hızlı şekilde vermeye çalışmak süt üretimini etkiler. Dengeli ve sağlıklı beslenerek hem kilo verebilir hem de sütünüzün verimini arttırabilirsiniz. Yeni doğum yapmış annelerin büyük bölümü emzirirken yapılan yanlış davranışlar nedeniyle bebeklerini yeterince emziremiyor. Yazımızda yer alan önerileri dikkate alarak bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu