Sağlık

Bebeklere Şeker Ve Tuz Ne Zaman Verilmeli

Aileler bebeklerin beslenmesi konusunda besinlere şeker ve tuzun ne zaman eklenilmesi gerektiği konusunda doğru bilgilere sahip olmak ister.

Bebeklere Ek Besin

Aileler için bebeklere şeker ve tuz ne zaman verilmeli sorusu büyük önem taşır. Ailelerin ilk altı ay bebeklerini yalnızca anne sütü ile beslemesi önerilir. Anne sütünü altı ay alan bebekler, altı aydan sonra ek besinlere geçmelidir. Ek besinler ile tanışan bebeklere pek çok yiyecek, tadına bakması için verilir. Bu yiyecekler içerisine kimi zaman aileler tuz ya da şeker de ekler. Ancak bebeklere tuzun ve şekerin verilmesi sağlıklı mıdır, ya da bu besinler ne zaman verilmelidir soruları da gündeme gelir.

Anneler ve babalar için bebeklerinin bakımı her şeyden daha önemlidir. Bebeklerine en iyi bakımı sağlamak isteyen aileler, bebeklerin beslenmesinde de en doğru yoldan ilerlemek ister. Bu noktada da bebeklerin ilk ayda sadece anne sütü alması önerilir. Çünkü bebek ilk altı ay içerisinde ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri anne sütünden alır. Bu sayede de ayrıca bir ek gıdaya ihtiyacı kalmaz. Ancak altı aydan sonra bebekler de artık ek gıda almalıdır. Bebeklerin ek gıdaları içerisinde kesinlikle tuz ya da şeker olmamalıdır.

Tuz ve Şeker 1 Yaşından Sonra Verilmelidir

Uzmanların açıklamalarına göre bebeklere verilen tuz ve şekerin 1 yaşından sonra bir miktar verilmesi gerekir. Bebeklerin 6 ay ve bir yaş arasındaki tuz ve şeker ihtiyacının besinler içerisinden karşılanacağı belirtilir. Bu nedenle de bebeklerin sağlıklı beslenmesi için ilk bir yıl onların hayatından şekeri ve tuzu çıkarmak önemlidir. 1 yaşından sonra da tiroit bezlerinin gelişmesi için bebeklere az miktar tuz verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu