Sağlık

Cardano Coin Nedir, Projesi Nelerdir?

Cardano coin ADA kripto olarak bilinen ve 2015 yılından beri ilgi gören bir kripto para çeşididir. Bu makalede Cardano hakkında geniş bilgi vereceğiz.

Cardano Coin vetona bağlı ADA kripto paralar, akademik bir titizlikle gündeme gelmiştir. Kripto para dünyasında özel bir konumu olan ve Charles Hoskinson tarafından kurulan bu sistem Input Output Hong Kong’da doğdu. Birçok iş dünyası kişisi de bu kurucu ekip arasında yer aldı. Devam etmekte olan bu platformların gelişmesi sürecinde bilimsel yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Özellikle güvenlik ve ölçeklenebilirlik prensipleriyle dikkat çekmektedir. İşlem yapmak için kullanılan birçok coin gibi bu coin de ETH ile benzerlik göstermektedir.

Cardano Kripto Para Projesi  

IOHK protokolünün geliştirilmesini idare eden iş insanlarının kontrolündeki Cardano kripto para EMURGO iş geliştirme ve kullanım arttımından sorumludur. Protokolü Cardano Vakfı yönetmektedir. İş geliştirme ve kullanımı konusunda arttırmalardan sorumludur. 29 Eylül 2017’de piyasaya sürülen Cardano, rakiplerinden daha gelişmiş özelliklele dikkat çekmiştir. Özellikle Cardano, gelişimi fiziksel bir kanıta dayalı değil, bilimsel felsefenin evriminin bir sonucu olarak öne çıkıyor. Enternasyonel ve nitelikli bir mühendis ve araştırmacı ekibi tarafından aktif olarak takip edilmektedir.

 

Cardano’nun Özellikleri

Cardano kripto para birimi, tüm gelişmeleri takip ederek gizliliğe dikkat çekiyor. B da gizliliği korurken sürdürülebilir blok zincirlerinin sağlamlığını öne çıkarıyor. Benzerlerinden daha fazla bir pazar ilgisini çekmesine yardımcı olan bazı özellikler şunları içerir:

  • Proof of Stake (PoS) algoritması Ouroboros içermektedir. Bu da güvenliğin önemini ortaya çıkarmaktadır. Sonuç olarak bilimsel olarak kanıtlanmış ilk coin türü olarak dikkat çekmektedir.
  • Ekip tarafından kripto para birimini iyileştirmeye yönelik sürekli bir geliştirme çabası söz konusu olmaktadır.
  • Sadece sanal değil fiziksel olarak da bağlayıcı özelliğe sahip olmasıyla fark yaratmaktadır.
  • Cardano, yatırımı güvence altına alır. Ancak diğer dağıtılmış sistemlerden farklı olarak, mekanizma tasarımı ve kriptografi gibi çeşitli özellikleri bir araya getirir.
  • Cardano, çok katmanlı protokolü aracılığıyla gelişmiş işlevleri gerçekleştirebilir.
  • Akıllı sözleşmeleri ve hesaplamaları bulunmaktadır.
  • Çift yönlü bir denge politikası üzerinden çalışmaktadır.
  • Cardano, iki yönü dengeleyecek şekilde geliştirilmiştir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu