Gebelik

Gebelik Dönemi Obezitesinin 8 Tehlikesi

Fazla kiloları olan kadınların merak ettiği konu gebelik dönemi obezitesinin 8 tehlikesi olup hakkında detaylı araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Gebelik dönemi obezitesinin 8 tehlikesi çok önemli bir konu olduğundan özellikle fazla kiloları olan kadınların çok daha dikkatli olması gerekir. Kilolu gebelerde her zaman riskler daha fazla olurken doğum öncesi ve doğum sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu konular hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olunması istenmeyen sorunların çıkmaması adına son derece önemlidir.

Gebelik Döneminde Obezite Sorunu

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre her 3 kişiden biri obez olan ülkemizde özellikle gebelik dönemi sırasında önemsenmemekte ve son derece ihmal edilmektedir. Kadınların üreme çağında en çok karşılaşılan bu sağlık sorunu çeşitli tehlikelere davetiye çıkarmaktadır. Gebelikte kilo fazlası ne kadar çok olursa komplikasyon riski de bir o kadar fazla olmaktadır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan gebelik dönemi obezitesinin tehlikeleri şunlardır;

1 – Düşük

Gebelikte düşük genel olan bir sorun olsa da obez bir annenin düşük yapma ihtimali sağlıklı annelere göre daha yüksek olmaktadır.

2 – Kan Kaybı

Obez olan anne adaylarının doğumları çok daha zorlu geçmektir. Yaşanılan en büyük sorunlardan biriside gebelik dönemi obezitesi kan kaybı çok yüksek seviyelerde olmasıdır.

3 – Tromboz

Genellikle halk arasında kan pıhtılaşması olarak bilinen tromboz kalp ve damar sistemleri içinde anormal derecede pıhtılaşma olması sorunudur.

4 – Erken Doğum

Normalde 40 hafta süren gebeliğin obezite sorunu yaşayan annelerin 37. hafta dolmadan erken doğum yapma ihtimali daha fazla olmaktadır. Ayrıca ölü doğum sorunu da yaşanılan en büyük sorunlardandır.

5 – Obez Bebek

Normal annelere göre kilolu bebek doğurma riski daha fazladır.

6 – Omuz Distosisi

Doğum esnasında bebeklerinin kafalarının doğum olması ama omuz ya da omuzlarının takılması omuz distosisi sorunu doğurmaktadır.

7 – Sezaryen Sorunları

Sezaryen yaraları diğer sezaryen doğumlarına göre daha fazla olmaktadır.

8 – Bebek Travmaları

Zorlu bir gebelik dönemi ve doğum nedeni ile bebeklerin travma yaşama riskleri daha fazla olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu