Anne-Çocuk

Çocukların Ateşi Düşürülürken Yapılan Hatalar

Çocukların ateşi düşürülürken ebeveynler bazen hata yapmakta ve durumun daha d kötüleşmesine sebep olmaktadır.

Çocukların ateşi düşürülürken yapılan hatalar incelendiğinde bunlar arasında ilk sırada genellikle ateşi hızlı bir şekilde düşürmek istemek yer alır. Bunun biraz daha yavaş olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde çocuğun hipotermi yaşamasına sebep olunabilir. Bu durumda çoğunlukla anne babalar çocuğu hemen soğuk suyun altına tutmayı denerler. Oysa bu son derece tehlikeli bir durumdur. Soğuk ya da buzlu su yerine ılık su tercih edilmeli, çocuk biraz daha ince kıyafetlerle giydirilmelidir. Eğer soğuk su kullanılırsa bu durumda çocuğun grip ya da zatürre olma olasılığı artacaktır.

Çocuklar Ateşlendiğinde Neler Yapılmalıdır?

Çocuklar ateşlendiğinde yapılması gerekenler arasında bilinçsizce antibiyotik kullanmamak yer alır. Antibiyotik kullanımı istenmeyen durumlara yol açabilir. Diş çıkarma, sıcak ortamda uzun süre kalmak ya da aşı sonrasında çocuklarda ateşlenme görülebilir. Bu nedenle önce ateşe yol açabilecek bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

Ateşlenme durumlarında vücudun susuz kalmaması gerekir. Su dengesi sağlandığında vücuttaki zararlı mikroorganizmalar biraz daha azalacak, damarlar genişleyecek ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelecektir. Bu sayede çocukların ateşlerinde düşme görülecektir.

Ateşli çocukları kalın giydirmemek gerekir. Bunun aksine çocuklara ılık duş aldırılmalı ve ince giydirilmelidir. Ateş halinde üşüme de olduğundan kalın giydirmek yanlış bir davranış olacaktır. Ateş yüksekse oda ısısının da yüksek olmaması gerekir.

Ateş Düşürürken Yapılan Yanlışlar

Çocuklarda ateş düşürürken yapılan yanlışlar arasında hatalı ilaç kullanımı daha fazla olmaktadır. Özellikle bu süreçte aspirin kullanımı artmaktadır. Fakat aspirin ve benzeri bilinçsiz ilaç kullanımı çocuklarda kalp damar tıkanıklığı, şuur kaybı gibi pek çok olumsuz duruma yol açabilir.

Ateş sorunu yaşayan çocukları sindirimi zor olan gıdalarla beslemek yanlış olacaktır. Bunun yerine devam sütü, çorba, ayran, yoğurt gibi gıdaların tüketimine öncelik verilebilir. Metabolizmanın sindirimi zor oldukça ateşin düşme olasılığı da azalmaktadır. Bu nedenle anne babaların dikkatli davranmaları gerekir. Hangi yaşta olursa olsun ateş durumunda her zaman temkinli olunmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu