Sağlık

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

 

Çeşitli sebeplerden dolayı kendimizi depresif hissettiğimin anlar vardır. Bazen ilaç kullanımıyla birlikte bu halden kurtulmaya çalışılır faka ilaç kullanıma çok büyük bir ihtiyaç duyulmadıkça başvurmak yanlış olur. Bu durumdan kurtaracak birçok doğal bitkiler ve bunların özleri ile yapılan depresyona iyi gelen bitki çayları mevcuttur.

Her şeyin doğal ve bitkisel çözümü önerilir. Çünkü ilaç kullanımı bir zamandan sonra vücutta bağımlılık yapabilmektedir. Bazı bitkiler vardır ki kokuları ile bile keyfinizi yerinize getirmeye neden olabilir. Gelin birlikte bu bitki ve bitki çayları neler onları inceleyelim.

Sarı Kantaron

Hafif depresif durumlarında en sık kullanılan bitkilerden biri sarı kantarondur. Sarı kantaronun sakinleştirici bir özelliği vardır. Ayrı olarak yanık tedavilerinde, sıtmada ve böcek ısırıklarına karşı da hazırlanan bu bitki çayının insanı sakinleştirip ruh halini yükseltmeye yarar.

Depresyona olumsuz olarak hiçbir etkisi olmadığını araştırmalar sonucu görülmüştür ve dünya da depresyon için kullanılan en başta gelen bitkilerden biri olmuştur. Bu bitki kanser ilaçları ile birlikte ve doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılması sakıncalıdır.

Papatya

Son derece sakinleştirici bir özelliği bulunan ve uykuya geçişi oldukça kolaylaştıran papatya çayı, depresyon tedavilerinde kullanılan geleneksel bir yöntem olmuştur. Depresyon, kaygı ve uykusuzlukta çok kez kullanılır. Direk sinir sistemini etkiler ve depresyon ağrılarının azalmasını sağlayan bir özelliği mevcuttur.

Bazı kişiler de alerjik bir etki gösterebilir. Bu etkiler kaşıntı ve kusma olarak kendisini gösterebilir. Alerjisi olan insanların kullanması önerilmez. Antidepresan ve uyku ilaçları ile birlikte alınması tavsiye edilmez.

Lavanta

Lavanta çayını hazırladıktan sonra kokusu ve buharı depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Saydığımız diğer bitkilerle ortak özelliği olarak sakinleştirici bir etkisi mevcuttur. Kurutulmuş olarak eviniz de saklamanız mümkündür.

Bu saydığımız bitkilerle birlikte adaçayı, yeşil çay, ıhlamur, melissa, nane, kuşburnu gibi birçok sayabileceğimiz bitki de depresyona iyi gelebilen bitki çaylarına örnek gösterilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu