Sağlık

ELEKTRONİK SİGARA KALP KRİZİ GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLUR MU?

ELEKTRONİK SİGARA KALP KRİZİ GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLUR MU?

 

Kalp krizi vakalarının günümüzde yaygınlaşması sonucunda yapılan araştırmaya göre halk arasında sigara bırakma yöntemi olarak algılanan elektronik sigaralardan kaynaklı kalp krizi geçirme oranında büyük artış olduğu görülmüştür.

 

Elektronik sigara 2008 yılından beri piyasada bulunan bir üründür. Ancak sağlık bakanlığı tarafından kullanımı onaylanmamış bir üründür. Satışı kesinlikle yasaktır. 2008 yılında böcek ilacı adı altında ülkemize sokulan ve tarım bakanlığından ruhsat alınan elektronik sigara likitlerinin içerisinde tam olarak ne bulunduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Katran türevlerinden imal edildiği düşünülmektedir.

 

 

 

ELEKTRONİK SİGARA KALP KRİZİ GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLUR MU?

Elektronik sigaraların likitlerinde bulunan nikotin oranının ölçülmediği göz önüne alındığında, bir kişinin bir kullanımda ne kadar nikotin tükettiği tespit edilememektedir. Özellikle damarlarda harabiyete yol açan nikotinin kalp rahatsızlığı olan hastalarda ağır tablolarla seyreden kalp rahatsızlıklarına ve kalp krizi durumuna sebep olabilir.

Elektronik sigaranın içerdiği diğer maddeler göz önüne alındığında, sigara kullanımından bir farkı olmadığı açıktır. Sigaranın içerisindeki nikotin ve katran miktarının belirli olduğu düşünüldüğünde, elektronik sigaranın daha zararlı olduğu kanısına varılabilir.

Kalp krizi, nikotin tarafından uzun vadede tetiklenebilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca elektronik sigara kullanımına bağlı olarak, likitin içerisindeki su buharı ile vücuda alınan maddeler bilinmemektedir. Ancak tüketimi esnasında uzun süre kullanıma bağlı olarak nefes darlığı şikayetleri gelişebilmektedir. Bu da hemoglobülinin oksijen ile bağlnamasının engellendiği anlamına gelmektedir. Elektronik sigarayı uzun süre kullanan kişilerde, akciğerlerde alveol içerinde damlacık halinde sıvı birikmeleri saptanmıştır. Kullanılan elektronik sigaranın tam olarak buharlaştıramadığı bu damlacıklar alveoller birikme yaparak oksijen bağlanmasına engel olmaktadırlar.

ELEKTRONİK SİGARA KALP KRİZİ GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLUR MU?

Kalp krizi riskini arttıran ve çinden ithal ediliği düşünülen elektronik sigaraların günümüzde kullanımı artmaktadır. Sigara bırakma yöntemi zannedilerek kullanılan elektronik sigaraların zararları hakkında hem sağlık bakanlığı hemde üniversitelerin bilim kurulları tarafından açıklamalar yapılmıştır. Buna rağmen internet başta olmak üzere elektronik sigara satışı devam etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu