Dekorasyon

En Popüler İç Dekorasyon Akımları Hangileridir?

En Popüler İç Dekorasyon Akımları Hangileridir? Evinizi yenilemek istiyor ancak nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte bu yazımızda en popüler olan iç dekorasyon akımlarını sizler için ele aldık.

En Popüler İç Dekorasyon Akımları Hangileridir? İskandinav ev dekor stillerinden çağdaş stillere kadar evinizi baştan yaratırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı tasarım stili var. İşte en popüler iç dekorasyon akımları

İskandinav

Basit ve konforlu bir iç mekan tasarımının peşindeyseniz, İskandinav stili tam da aradığınız şey olabilir. İskandinav dekorasyon akımının en mühim özelliği, konfor sunan hygge kavramıdır. Bu, tam anlamıyla basit şeylere değer verme ve iç mekanda sıcaklık hissi yaratma fikri üzerine kuruludur.

Hamptons

En popüler iç dekorasyon akımları arasında bir diğeri de hamptons oluyor. Özellikle Avustralya’da sıklıkla tercih edilen akım, havadar bir iç mekanı teşvik ediyor. Doğal dokulara odaklanan bir tasarım biçimi olarak lanse ediliyor. Bu dekorasyon akımında beyaz ve mavi renkler yoğun şekilde kullanılıyor. Pencerelerin büyüklüğüne de oldukça önem veriliyor.

Fransız Dekorasyon Stili

Klasik bir dekorasyon stili olan Fransız dekorasyon, afine detaylar, rustik dokular ve soluk renk paleti ile tanımlanır. Özellikle ahşap malzemelerin yoğun şekilde tercih edildiği bir stil olarak bilinmektedir. Fransız dekorasyon stilinde kavisli mobilyalar ve yaldızlı ayrıntılar da yer almaktadır.

Retro

1950-60 yıllarında yoğun olarak tercih edilen bir tasarım biçimidir. Modası asla geçmeyen klasik bir iç mekan stili olarak bilinmektedir. Ayırt edici niteliklerinden biri de işlevselliğe odaklanmasıdır. Özellikle de mobilyalar fonksiyonel bir kullanım imkânı sağlamaktadır. Bundan dolayı da yatak odasından oturma odasına ve salona kadar birçok farklı alanda tercih edilen dekorasyon akımlarından birisi olmaktadır.

Endüstriyel

Kenarlı, endüstriyel bir kentsel görünüm, özel dokular, metalik armatürler ve kaplamalar ile öne çıkmaktadır. Bu dekorasyon stilinde ahşap ve oymacılık fark yaratır. Rustik bir görünüm sunar.

Eklektik

Çeşitli dekorasyon biçimlerinden, farklı kültürlerden, tarzlardan ve zamanlardan öğeleri bir araya getiren eklektik bir ev dekoru tarzı, karakter olarak oldukça kişiseldir. Eklektik görünümü yakalamanın yolu, ayrıntılı düzenleme ve çeşitli öğeleri renk ve doku aracılığı ile birbirine bağlamaktır. Eklektik dekorasyon tarzında uyumlu bir görüntü elde etmek oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu