Güzellik

Evde Ayak Bakımı Yapmak İsteyenler İçin 7 Tavsiye!

Evde Ayak Bakımı Yapmak İsteyenler İçin 7 Tavsiye! Özellikle mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda daha da önemli hale gelen ayak bakımı için evde uygulanabilecek doğal yöntemler vardır.

Evde Ayak Bakımı Yapmak İsteyenler İçin 7 Tavsiye! Evde ayak bakımı için en sık uygulanan yöntemler şu şekildedir;

1-Ayak bakımını banyodan sonra yapın

Banyo sırasında ayaklar yumuşadığından ayak bakımı için banyo sonrası ideal olacaktır. Böylece ayağı suda bekletip yumuşatma ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Kalınlaşmış olan deri için ponza taşı işe yarayacaktır.

2-Türk Kahvesi Telvesi Kullanın

Türk kahvesi ile ayak bakımı işe yarayacaktır. Anında gözle görülür etki meydana getiren Türk kahvesi telvesi topuk çatlaklarının üzerine sürülür ve masaj yapılarak ovulur, ardından ılık su ile durulanır.

3-Zeytinyağı İle Masaj Yapın

Cilt bakımında son derece etkili olan zeytinyağı gece uyumadan önce ayaklara sürülür ve ardından streç film ile sarılır. Üzerine pamuklu çorap giyilip sabaha kadar beklendiğinde ayaklar yumuşacık olacaktır.

4-Ayak Nemlendirmeye Önem Verin

Nemini kaybeden cilt daha kuru ve çatlak bir görünüme sahip olur. Bu nedenle ayakları düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Bunun için haftada birkaç kere ayağa nemlendirici krem sürülüp üzerine pamuklu çorap giyilerek yatılmalıdır. Sabahları çorap çıkarıldığında ayaklarda gözle görülür rahatlama olacaktır.

5-Nasır Önleyici Krem Kullanın

Nasır problemleri pek çok kişinin ortak şikayetleri arasında yer alır. Özellikle sandalet, terlik gibi sebeplerle parmak uçlarının tahriş olmasını önlemek için nasır kremleri kullanılabilir. Bu amaçla silikon parmak altlıkları kullanmak da işe yarayacaktır. Bu tür uygulamalar hem koruyucu hem önleyici olacaktır.

6-Masaj Yapın

Cildin rahatlamasını ve gevşemesini sağlamak adına ayak masajı ihmal edilmemelidir. Cilt ölü derilerden arındırıldıktan sonra canlandırıcı ve nemlendirici bir kremle cilde masaj yapılır. Böylece kan dolaşımı hızlanacak ve cilt daha canlı bir görünüm kazanacaktır.

7-Tırnaklarınızı Koruyun

Ayakların daha sağlıklı ve canlı görünmesi için tırnak bakımı da ihmal edilmemelidir. Özellikle tırnak kalemi kullanmak işe yarayacaktır. Böylece tırnağın mantar ya da farklı bir sebepten dolayı yıpranması da önlenecek, her zaman daha bakımlı görünecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu