Güzellik

Evde Kuru Cilt Bakımı Tarifi Nedir, Nasıl Yapılır?

Evde Kuru Cilt Bakımı Tarifi Nedir, Nasıl Yapılır? Kuru bir cilt yapısına sahip olanlar için, evde uygulanacak cilt bakımı tarifini sizlerle paylaşacağız. Kuru cilt bakımı her zaman daha fazla özveri gerektirir. Cildi her zaman nemli tutmak çok önemlidir.

Evde Kuru Cilt Bakımı Tarifi Nedir, Nasıl Yapılır? Kuru cilt problemi, birçok insanda genetik olarak bulunan ancak normal cilt tiplerinde de geçişler sırasında, mevsimsel veya soğuk havalarda görülebilen, cildin en üst tabakası olan epidermisin nem eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur.

Kuru Cilt Maske Tarifi

İşte hazır malzemelerle evde kuru cilt maskeleri yapmak için bazı etkili tarifler.

Yarım avokado iyice ezilir, bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek macunsu bir kıvam elde edilir. Bu karışım yüze sürülür ve 10 dakika bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı bal karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Uygulandıktan sonra 10-15 dakika bekletilir ve bol su ile yıkanır.

1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılıp yüze sürülür, 15 dakika bekletilir ve yıkanır.

Yarım muz ezilir, 2 çay kaşığı portakal suyu ve aynı miktarda yoğurt ilave edilir ve iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışım yüze sürülür, 15 dakika bekletilir ve bol su ile durulanır. Bu maske kuru ciltler için maske olarak çok etkilidir.

2 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılıp soyulurmuş gibi cilde sürülür, bir süre bekletilir ve yıkanır.

1 çay kaşığı süt tozu, 1 çay kaşığı aloevera jeli, 2 çay kaşığı bal ve birkaç damla papatya yağını karıştırın. Karışım yüze uygulandıktan sonra 15 dakika bekleyin ve kuru ciltler için maskeyi tamamlamak için bol su ile durulayın.

Yuvarlak içinden 1 salatalık geçirilir, bir çay kaşığı toz şeker ilave edilir ve karıştırılır. Hazırlanan bu karışım buzdolabında bir süre bekletildikten sonra soğuk olarak cilde uygulanır. Kırışıklık önleyici ve nem dengeleyici etkisi olan bu maske, hazırlanması kolay ve ucuz olması nedeniyle kuru ciltler için evde tercih edilen maske seçeneklerinden biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu