Eğitim & Kurs

Sınav Sonucu Açıklandıktan Sonra Tercih Nasıl Yapılmalı?

Sınav Sonucu Açıklandıktan Sonra Tercih Nasıl Yapılmalı? Bu yazımızda sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih nasıl yapılmalı? Sorusunu ele alacağız. Burada yapacağınız işlem ile kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz. İşte detaylar..

Sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih nasıl yapılmalı? Sorusu öğrencilerin sınav döneminde merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Burada özellikle sınav dönemlerinde çokça öğrenci nasıl tercih yapılması gerektiğini de merak etmektedir. Bu sınavlar arasında özellikle LGS, KPSS, YKS gibi sınavlar öğrencilerin çokça rağbet ettiği sınavlardandır.

Sınavlar açısından öncelikle gençlerin üniversite hayallerini gerçekleştirmek açısından girdikleri YKS sınavında önemli bir işleve sahip olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı birçok açıdan önemli bir sınavdır. Biz de bu yazımızda siz değerli takipçilerimiz için YKS sonrası nasıl tercih yapılmalı konusunu inceledik.

Sınav Sonucunda Tercih Yapmada Dikkat Edilmesi Gereken

YKS sınav sonuçları açıklandı. Özellikle bu sene ilk defa bir uygulamada işleve konularak üniversite yerleştirmelerinin ek yerleştirmelerinde yapılacağı duyuruldu. Yani ilk yerleştirmede üniversite kazanamayan adaylar için ek olarak boş kontenjanlara göre yeni ek yerleştirmelerde yapılmaktadır. Bu nedenle yerleştirme açısından önemli bir işleve sahip olan sınav sonucunda tercih yapmada dikkat edilmesi gerekenlere gelin beraber bakalım.

  • Sınav sonucunda sol tarafta yer alan puanlar ve sıralamalar ham puanlar ve aynı zamanda ham puandaki sıralamalar olarak bilinir. Buranın sağında yer alan puanlar ve sıralamalar da okul puanı eklenmiştir. Aynı zamanda burada dikkat edeceğiniz nokta ise tam puanlarınız ve tam puan da ki sıralamalarınızdır. Yani burada okul puanı ekli olan puanlarla tercih yapacaksınız
  • Eğer istediğiniz bölüm puanından çok gerideyseniz yine de istediğiniz bölümü yazın. Çünkü burada sizler için birden fazla tercih hakkı sunulmaktadır. Siz bunları mutlaka değerlendirin.
  • Açıköğretim bile okumayacağınız bölümü yazarsanız puanınızın yarısını kesileceği bilincinde olun.
  • Burada özellikle Vakıf Üniversite terimine de dikkat ediniz. Yani Vakıf Üniversite teriminin de özel üniversite terimi olduğunu unutmayın yani bu üniversiteler paralı üniversite sınıfına girmektedir.
  • Burada aynı zamanda ÖSYM tarafından Tercih Kılavuzunda yer alan maddelere göre tercih yapmayı deneyin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu