Gebelik

Gebelik Sürecinde Bebeğin Gelişimi

Gebelik sürecinde bebeğin gelişimi nasıl olur? Gebelik süreci içerisinde bebeğin gelişimini etkileyen faktörler nelerdir? Gebelik sürecinde bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir? Gebelik süreci ve bebek gelişimi konusunda kısa bilgilere yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelik sürecinde bebeğin gelişimine  dair sorular günümüzde sıklık sorulur. Özelliklede ilk defa anne olacaklar için bu gebelik süreci daha çok önemlidir. Peki gebelik sürecinde bebek gelişimi genel olarak nasıl olur?

  • Gebelik belirtileri olmamasına rağmen bebek embriyo şeklini alır. Sonraki süreçelrde de bebeğin organları yavaş yavaş oluşma aşaması 1. ayda olur.
  • ayda bebeklerin derileri, saçları ya da ter bezleri gibi durumlar oluşmaya başlar.
  • Bebeğin kolları, bacakları ve parmak kısımlarının oluşması 3. ayda başlar.
  • Mimik hareketlerin başlangıcı ise gebeliğin 4. ayında gerçekleşir. 4. ay gebelik sürecinde önemlidir. Bebeğin organ gelişimleri tamamlanmış olur.
  • Bebekte saç ya da kaşlarının kalınlaşması; mimik hareketlerinin devamı 5. ayda gerçekleşir.
  • ayda bebekler dış seslere karşı daha hassas davranır. Bu yüzden de bebek ile konuşma seansları 6. ayda başlar.
  • aydan sonra doğum gerçekleşebilir. Gebelikte 7. ayda bebeğin beynindeki doku ve kıvrımlar gelişme gösterir.
  • Gebelikte 8. aya gelindiğinde bebeğin akciğer ve sinir sistemleri hariç tüm gelişimler tamamlanmış oluyor.
  • Gebelikte 9. ayda ise bebeğin akciğer ve sinir sistemlerinin de gelişimleri tamamlanmış oluyor.

Gebelik Sürecinde Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktör

Gebelik süreçleri her zaman için değerli olmalıdır. Çünkü gebelik sürecinde tam gelişim göstermemiş bebeklerde doğum sonrasında doğumlar sıklaşıyor. Peki gebelik sürecinde bebeğin gelişimini etkileyen en önemli faktör nedir?

Gebelik sürecinde tüm etkilere dikkat edilmesi gerekiyor. Fakat gebelik sürecinde en önemli faktör ise beslenme şeklidir. Anne adayının beslenme düzeni olabildiğince sağlıklı olmalıdır. Çünkü gebelik sürecinde anne karnındaki bebek için doğal ve sağlıklı gıda çeşitleri çok değerlidir.

Gebelik sürecinde beslenmeler genellikle vitamin içeren meyve ya da sebze ağırlıklı olmasında fayda vardır. Özellikle anne adayında eksik vitamin çeşitleri belirlenmelidir. Beslenme düzeni uzmanlar tarafından vücudun gereksinim duydupu vitaminlere göre belirlemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu