Gebelik

Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi?

Kadınlar tarafından en çok merak edilen konu ‘’gebelik testi doğru sonuç verir mi?’’ sorusu oluyor. Hamile kalmayı planlayan kişiler yapacağı testin doğruluğunu araştırıyor.

’Gebelik testi doğru sonuç verir mi?’’ gibi benzeri pek çok soru merak konusudur. Gebelik testlerinin çoğu doğru sonuç veriyor. Ancak adetin gecikmesi ile ilk günden sonra %99 oranında kesin sonuç verecektir. Kullanım bilgisine göre gebelik testleri 1 hafta sonra yapıldığında doğru sonucu veriyor. Bu yüzden adet gecikmesi yaşıyorsanız 1 hafta bekledikten sonra test yapmalısınız. Kimi kadın gebelik testinde pozitif gördüğünde şüpheye düşebiliyor. Acaba gerçekten hamile miyim? gibi sorular zihinde oluşuyor. Ancak belirtmek isteriz ki adet gecikmesi yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu gebelikle ilgilidir.

Gebe kalmayı planladığınız süreçte HCG içeren ilaçlardan uzak durmalısınız. Çünkü hamile olmasınız bile hamileymişsiniz gibi sonuç gösterir. Bu tür ilaç kullanımı yanlış sonuçlara sebebiyet verebilir. Dolayısı ile gebelik testini olumsuz etkileyen bir faktördür.

Gebelik Testinde Negatif Sonuç Yanlış Olabilir Mi?

Gebelik testi yaptırdıktan sonra çıkan sonuçtan şüphelenen kişiler kan testi yaptırabilir. Kan testinde sonuç doğru bir şekilde çıkmaktadır. Ancak genellikle gebelik testlerinde negatif çıkıyor ise kan testinde de negatif çıkması yüksek ihtimaldir. Teknoloji’nin ilerlemesi ile bilikte sağlıkta da büyük gelişmeler oldu. Bu yüzden gebelik testlerine güvenmeli ve doğru zamanda test yapmalısınız. Eğer adet gecikmesinden hemen sonra yaparsanız sonuç negatif çıkabilir. Net sonuç için adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapmanızda fayda var.

Ne Zaman Gebelik Testi Yapmalıyım?

Çoğu kadın ‘’gebelik testi ne zaman olur?’’ sıkça soruyor. Gebelik testinin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesinin ilk gününden itibaren kesin sonuç verdiği açıklanmıştır. Ancak en doğru sonucu adet gecikmesinden 1 sonra alırsınız. Döllenmiş bir yumurtanın anne rahmine tutunma süreci başlar. Bu yüzden adet gecikmesi yaşıyorsanız 6-7 gün bekleyin ve eczaneden aldığınız gebelik testi ile testinizi kolaylıkla yapın.

Bazı gebelerin kanında HCG ortaya çıkabiliyor. Bu durum gebelik testini yanıltan bir unsurdur. Bu yüzden gebelik sürecinde ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu