Teknoloji

Güvenli Modu Kullanarak Window 10 Açma

Windows 10 üzerinden güvenli modu açmak istiyorsanız hemen yazımız göz atabilirsiniz. Windows 10’u güvenli mod üzerinde başlattığınızda sadece belirli uygulamalar ve sürücüler yüklenir.

Windows güvenli mod açma işlemlerinde hedef bilgisayarda yer alan sorunların önüne geçmektir. Güvenli mod üzerinden başlatılan bilgisayarda her dosyada Güvenli Mod ifadesi yer alır. Windows işletim sistemlerin sorun gidermede kullanılan en önemli yöntemlerden biri olan Güvenli Mod, bilgisayarınıza gerekli desteği verebiliyor. Güvenli mod üzerinde sadece gerekli olan servis ve driverların çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sorunları daha kısa sürede bulabilirsiniz Güvenli mod Windows 10 üzerinde eski işletim sistemlerinde olduğu gibi F8 tuşu ile çalışmamaktadır.

Güvenli mod

Standart Güvenli Modu Kullanma

Standart güvenli mod üzerinden cihazınızı çalıştırabilirsiniz. Bu mod üzerinde fereksiz tüm programlar engellenir. Sadece ihtiyaç duyulacak olan dosya ve driverlar çalışır. Bununla beraber başka bilgisayarlara bağlanma gibi özelliklerde kaldırılır.

Ağ ile Güvenli Mod

Standart güvenli modda bulunuyorken bilgisayarın internete bağlantısına izin veren Ağ ile Güvenli Mod, sorunlara internetten çözüm aramanızı sağlar.

Komut istemi ile Güvenli Mod

Windows 10 versiyonlarının tamamında olmasa da sadece komut istemi ekranından yapılan güvenli mod seçeneği de Windows işletim sistemlerinde yer almaktadır. Bu mod hasarı daha fazla olan işletim sistemlerinde tercih edilmektedir.

Ayarlar Üzerinden Başlatma

Dilerseniz ayarlar bölümü üzerinden güvenli modu başlatabilirsiniz. Başlangıç menüsü üzerinden ayarlar menüsüne giriş yapınız. Daha sonra bölümde ‘Güncelleştirme ve Güvenlik’ menüsünde Kurtarma seçeneğine tıklamalısınız. Gelişmiş başlangıç seçenek kısmının alt tarafında bulunan Şimdi yeniden başlat seçeneğini işaretlemelisiniz. Açılan menü üzerinde Sorun giderme bölümü yer alacaktır. Gelişmiş seçenekler ile birlikte başlangıç ayarları seçmeniz gerekir. Başlangıç ayarları üzerinden arzu edilen güvenli mod seçeneğine tıklayarak modu aktif duruma getirebilirsiniz.

Windows işletim sistemleri üzerinde herhangi bir sorun gördüğünüz zaman güvenli mod seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Güvenli mod bilgisayarda bulunan sorunlara net bir tanı koymanıza yardımcı olur. Yazımızda yer alan adımları takip ederek güvenli mod seçeneğini aktif duruma getirebilir ve problemi bulunan bilgisayarlarınıza kolayca müdahalede bulunabilirsiniz. Bu makaleden edindiğiniz bilgiyse sizde başarabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu