Sağlık

Hastalıklara Karşı Savunma Kalkanı

Havaların soğuması ile beraber hastalıklara yakalanma olasılığı da artmaya başlamıştır. Bu zamanda hastalıklar kapıyı çalmadan bağışıklık sistemini güçlü hale getirmekte ve hastalıklara karşı savunma kalkanını doğal yollarla direnç sağlamak son derece önemlidir.

Vücut direncini daha da yükseltmek ve özellikle soğuk havalar  içerisinde kolay bulaşan hastalıklardan korunmak için önerileri şu şekilde bulunmaktadır.

Bal

Kış zamanında tüketilecek bitki çaylarının içerisine şeker yerine bal koyabiliriz. Bu işlem ile beraber anti-inflamatuar etkisinden faydalanılmakta ve bitki çaylarının antioksidan özelliklerini ciddi derecede arttırmaktadır. Bununla beraber balın da bir çeşit şeker olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Zencefil Ve Karanfil

Şeker veya glikoz şurubu içermiş olan pastil ürünlerini kullanmak yerine hazırlamak isteyeceğiniz pastilleri hem soğuk algınlığı konusunda hem de korunma yöntemi olarak kolayca kullanabilirsiniz.

Adaçayı

Özellikle bu aylar içerisinde adaçayının enfeksiyon ya da iltihap problemlerinde mikroplarla savaşma özelliğinden faydalanmanız gerekir. Adaçayı içerisinde yer alan uçucu bileşenler ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirme hastalık durumlarına karşı korunmamıza yardımcı olmaya devam etmektedir. Güvenilir marka bir adaçayını kaynamış hale gelen suyun içerisine 10 dakika kadar demlemeye bırakarak günde 3’er fincan içmemiz bağışıklık sistemimizi güçlü hale getirmektedir. Bitki çayı olarak tüketmeyle beraber adaçayının gargara özelliğini de unutmamak gerekmektedir. İçerek tüketmek daha fazla yarar sunabilmektedir. Ancak tadını sevmeyen ya da içmekte zorlanan kişiler adaçayı ile gargara da yapabilmektedir.

C Vitamini

C vitamini depo edilmemekte ve günlük olarak tüketmek gerekmektedir. Özellikle sonbahar ayları içerisinde yeterli oranda C vitamini alımı problemleri büyük oranda engellemektedir. Hazır mevsimi geldiği zaman, günlük olarak tüketmemiz gereken C vitamini yüksek olan portakal ya da mandalina gibi turunçgillerden yararlanabilirsiniz. Meyveleri posası ile birlikte tüketmeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu