Sağlık

HİDROTERAPİ

HİDROTERAPİ

Hidroterapi, su içinde egzersiz yapmak anlamına gelmektedir. Bir sınıf ortamında, grup aktivitelerinin faydalarından yararlanılarak ,gözlem altında yapılması önerilir. Hidroterapi kardiyovasküler uygunluğu arttırır. Hastaların veya sağlam kişilerin kas kuvvetini arttırmaya yardımcı olur ,koordinasyonu arttırır ve nöromuskuler fonksiyonların arttırılmasını sağlar. Hidroterapi havuzlarının su sıcaklıklarını istediğimiz dereceye ayarlamamız mümkündür, bu şekilde sıcak hidroterapi havuzları sayesinde kaslarda ısı artışı sağlayarak kasların gevşemesini ve daha etkin çalışmasını sağlayabiliriz. Sıcak hidroterapi havuzları aynı zamanda ağrı yönetimini sağlar, bu yüzden sıcak havuzlarda tedavi edilen hastalıklar genelde ağrılı hastalıklardır. Örneğin ankilozan spondilit hastalığı, romatolojik bir hastalıktır ve hastalara fazlasıyla ağrı verir.Hidroterapi havuzları, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi bazı hastalık veya durumlarda da kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlara örnek verecek olursak; kontrol edilemeyen epilepsi, böbrek yetmezliği, bazı kardiyak problemler vs.

Su içerisinde olmanın en büyük avantajı, kaldırma kuvvetinin varlığıdır. Kaldırma kuvveti vücut üzerinde özellikle yük taşıyan eklemlerde yer çekimini azaltır. Bu şekilde ,hastaların kuru zeminde yapamadıkları veya yaparken zorlandıkları hareketlerin daha kolay yapılmasını sağlayabiliriz. Kaldırma kuvvetini aynı zamanda , kuvvetlendirme egzersizleri için de kullanabiliriz. Bu durumda kaldırma kuvvetinin yardımcı etkisinden değil, itici etkisinden faydalanmış oluruz.

Hidroterapi, kolay uygulanabilir ve etkili bir tedavi yöntem olmasına rağmen  birçok hastalık grubu için özel ekipmalı su havuzları gerektiği için pahalı bir yöntemdir. Ülkemizde, yıllardır uygulanmasına rağmen hala çok az merkezde kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu