Anne-Çocuk

İyi Bir Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

İyi bir baba olmanın 10 altın kuralı; çocuğuna karşı ilgi ve alaka göstermelidir. Ona sevgisini belli etmeli ve her daim çocuğunun yanında olacağını dile getirmelidir.

İyi Bir Baba Olmak

İyi bir baba olmak; öncelikle sevgi göstermek ile başlamaktadır. Anneler babalara göre sevgilerini daha sık ve daha çok belli edip göstermektedirler. Fakat babalarında bu özeni göstermesi gerekmektedir. Sadece çocuğunuza karşı değil annesine karşı sergileyeceğiniz sevgi ve davranışta çocuğunuzun sevgi dolu büyümesine yardımcı olacaktır. Baba olarak günün çoğu zamanı iş yerinde geçse de evde olduğunuz vakitlerde çocuğunuz ile zaman geçirmeniz çocuğunuzu mutlu edecek ve onunla ilgilendiğinizin farkına varacaktır.

İyi Bir Baba Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Çocuğun hem gelişimi hem de sevgi dolu büyümesi ve aile bireylerinin onu sevdiğini anlaması için babaya da anneye de görevler düşmektedir. İyi bir baba olmak için neler yapılması gerekir? Çocuğunuza kızarak ya da döverek değil daha çok sevgi ile disiplin etmeniz gerekmektedir. Bu sayede hem sizin sözünüzü dinleyecek hem de ona karşı ilginizi anlayacaktır. Siz nasıl olur ya da davranırsanız çocuğunuz da sizi örnek alarak ona göre davranır. Yani çocuğunuza rol model olmanız onun gelişimi ve davranışları açısından önemlidir.

İyi Bir Baba Olmanın Kuralları

Günün çoğu bölümü işte olan baba eve geldiğinde çocuğu üzerinde birçok görevleri bulunmaktadır. Hem çocuğunun gelişimi hem de iyi bir baba olmak için bazı davranışlarda bulunması gerekmektedir. İyi bir baba olmanın kuralları; öncelikle sevgi ile başlaması gerekmektedir. En az anne kadar sevgi göstermelidir. Çocuğunuza rol model olduğunuz gibi öğretmen de olmanız gerekmektedir.

İyi Baba Olmanın Kuralı

Yapmış olduğu kötü davranışları kızarak değil sevgi ile yanlış olduğunu açıklayarak öğretmeniz ve söylemeniz gerekir. İyi bir baba olmak için kurallar; çocuklarınıza sevgi göstermek, rol model olmak, çocuğun annesine saygı göstermek, sevgi ile disiplin etmek, çocuğunuz ile vakit geçirmek ve çocuğunuza öğretmen olmak iyi bir baba olmanın kuralı arasındadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu