Yaşam

Daha Uzun Yaşamak İçin 6 Pratik Bilgi

Birçok kişi daha uzun yaşamak için pratik bilgiler aramakta ve bilim dünyası da daha uzun yaşamak için çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Daha uzun yaşamak için pratik bilgiler edinirken öncelikle yaşam kalitemize ve sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini söylememiz gerekir. Bilim dünyasının da en büyük hedefleri arasında insan ömrünü nasıl uzatılır araştırması yapılmaktadır. Aslında çocukluk döneminde yaşlılık dönemine kadar dikkat edeceğimiz her şey bizim ömrümüzü uzatmakta. Sağlıklı gıdalar tüketmek, düzenli spor yapmak, dışarıdan hazır gıdalar tüketmemeye çalışmak, kendimizi rahatlatmamız için meditasyon yapmak, vücudunuzu yoran ve hastalanmanıza neden olan şeylerden uzak durmanız gibi birçok şeyi sıralayabiliriz. Şimdi hepsine tek tek bakabiliriz.

  1. Ev Yemekleri Yemek

Bilim insanlarına göre, sağlıklı beslenmek ömrü uzatmaktadır. Paketlenmiş ürünleri hayatınızdan çıkarmanızı istemişlerdir. Güne başlamadan yapılmış güzel bir kahvaltı ve evde hazırlanmış taze besinlerle ömrünüze 10 yıl katabilirsiniz.

  1. Kahve Yerine Yeşil Çay İçin

Kahve yerine yeşil çay tüketmek kalbe ve beyne daha yararlıdır. Kahve ve benzeri ürünlerde nikotin olduğunda size ve vücudunuza zarar verecektir. Bol su tüketimi ile kendinize iyi bakabilirsiniz. Ayrıca sağlığa yararlı birçok çaylar bulunmakta size uygun çayları alıp kullanabilirsiniz.

 

 

  1. Fazla Kırmızı Et Yerine Balık Tüketin

Deniz ürünlerinin de bulunan aminoasit miktarı nedeni ile Alzheimer riskini azaltmaktadır. Fazla tüketilen kırmızı etin zararları arasında mide hastalıkları, obezite, kalp ve damar hastalıklarına yol açmaktadır. Bu yüzden balık tüketilip kırmızı et fazla tercih edilmemelidir.

  1. Spor Yapın

Spor yaparak zinde kalabilir, daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Günde yapacağınız yarım saatlik egzersiz sizin ömrünüze 4 yıl katmaktadır. Spor ile uzun ve daha sağlıklı yaşamın sırlarını bize vermekte fiziksel aktiviteler ile bizi canlı tutmaktadır.

  1. Evcil Bir Hayvana Sahip Olun

Uzmanlara göre bir canlıya karşılıksız sevgi duymak ömrü 5 yıl uzatmaktadır. Ayrıca aynı derecede sizi sevecek olan evcil hayvanlarımızın sağlığımız açısından bize çok yarar sağlayacaktır.

  1. Günde En Az 6 Saat Uyumak

Vücudun enerji ihyacını karşılamak için düzenli uykuya ihtiyaç vardır. Uykunun sağlığa ve uzun yaşama etkisi olarak, ölüm riskini yüzde 41 oranında azaltıldığı gözlenmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu