Sağlık

Karabasan Nedir? Uykuda Karabasan Çökmesinin nedeni

Karabasan nedir, karabasandan nasıl kurtulunur? uykuda karabasan çökmesinin nedenleri hakkında merak ettiklerinizi makalemizi okuyarak bilgi elde edebilirsiniz.

Batıl bir inanç olduğuna inanılan karabasan tam bir uyku felcidir. Herkes tarafında kişilerin kötü rüyalar görmesi ve rüyada iken hareketsiz kalması olarak tabir edilir. Bundan dolayı uykuda karabasan çökmesi oldukça birçok sebep altında yer alır.

Karabasan Nedir? Karabasan Hakkında Kısa Bilgi

Karabasan hakkında bilgiler: Genellikle uyku sırasında olan felç gibi bir şeymiş. Halk bunları insanların uyuma sırasında iyi olmayan şeyler canlandırılması olarak söyler. Bir diğer anlamı hayalet olarak bilinir. Genellikle heyecanlı ya da psikolojik bir rahatsızlık meydana getirdiği düşünülür. Bazı kişilere göre uyku sırasında ölen ya da doğum yapan bu kişilerde insanların bu varlığın kaynaklı bir öfkesinden dolayı öldüğü söylenir.

Uykuda Karabasan Çökmesinin Nedeni?

Uykuda karabasan çökmesinin nedenine şu şekilde maddeleyelim:

  • Özellikle uykunun bazı dönemleri vardır. Mesela bunlardan birisi olan REM dönemi uykusudur. Bu dönemki uykuda genellikle şöyle söylenir. Biz uyansak bile gözümüz ya da nefes aldığımız kaslarımızın hala uyanmadığı söylenir. Yani vücudumuz dış çevreye karşı uyanık değildir.
  • Karabasanın diğer nedeni de genellikle bu dönemde bilincimiz dışarıya karşı açık ama bedenimizin hareketsiz olmasından kaynaklıdır. Bu dönemde genellikle 2 dakikalık bir hareketsizliktir. Özellikle bir kişi tarafından elimiz bağlı olunuyor gibi hissederiz.
  • Kişi uyurken sırtüstü pozisyonda uzun süreli yatmasıdır. Damarlardaki dolaşımımız çok az bir seviye değişikliği olması veya durması nedeniyle oluşabilir.
  • Karabasan çökmesi sırasında kişiyi kesinlikle uykusundan uyandırmalıyız.

Uykuda Karabasan Çökerse Ne Yapılmalı?

Uykudan karabasan çökersene yapmalı? Uykuda karabasan görürseniz ilk önce karabasanın bu kişiye ne zaman geldiğini bilmek gerekir. Eğer sabaha karşı geliyorsa bu kişi o saatler arasını söyler. Sizde o saatten 5-10 dakika önce bu kişi uyandırmanız lazım. Kişi uyandığında bir bardak su içmeli ve gece boyunca düzgün pozisyonda yatmalıdır. Bu gibi şeylere dikkat ederek çok rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu bir öcü değil bir canavar değil bu sadece bir batıl inançtan ibaret.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu