Sağlık

 Kasık Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

 Kasık Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

 

  Fıtık genellikle cerrahi müdahale uygulanarak tedavi edilmektedir. Nadiren operasyon riski yüksek hastalarda takip etme önerilebilir. Ameliyatlarda açık veya kapalı ameliyat yöntemleri uygulanır. Daha önce prostat ameliyatı geçirmişse, fıtık sıkışmış- boğulmuşsa, genel anestezi sakıncalıysa veya fıtık yırtığı büyükse kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Açık ameliyatta ise 6-7 cm’ lik kesi yapılır ve burdan girilerek fıtıkiçindeki organlar karın içerisine atılır ve yırtığın üstü dikilir. Bu dikilen dokular zayıf olduğundan dolayı bu bölgenin üzerine sentetik bir yaması uygulanır. Son dönemlerde dikişe gerek kalmayan kendiliğinden yapışan yamalarda mevcuttur. Ameliyat genellikle 30- 45 dakika sürer. Hasta uyandıktan sonra servis yatağına döner. Genellikle uygulanan anestezi türleri; genel anestezi, lokal anestezi ve spinal anestezidir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra 1 yıl boyunca ağırlık kaldırılmamalı, deniz veya havuza 1 hafta sonra girilmeli, kilo alınmamalı ve eğer sigara kullanıyorsa kesinlikle bırakmalıdır. Yemek kısıtlaması bulunmamaktaadır. Kendinizi sağlıklı hissetiğinizde işinize başlamanız gerekmektedir. Araba kullanabilirsiniz ve 1 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Spora Geri Dönüş

Ameliyattan sonra ne zaman spora geri dönülebileceği cerraha ve hastaya göre değişebilmektedir. Her insanın vücudunun dengesi farklı olmaktadır. Her insanın ağrıya yanıtı farklıdır. Genellikle hafif bir spora başlayabilmek için operasyondan sonra 10- 14 gün gibi bir süre gereklidir. Profesyonel bir spor için ise 6-8 hafta gibi bir sürenin operasyon üzerinden geçmesinin yeterli olacağı düşünülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu