Yaşam

Kimyasal Hadım Dünyada Nasıl Uygulanıyor?

Kimyasal hadım dünyada hangi ülkelerde ve nasıl uygulanıyor ve ne şekilde uygulanıyor? Kimyasal hadım uygulaması etkisi ne orandadır?

Kimyasal hadım halk arasındaki adı bu şekilde bilinmektedir. Ancak tıptaki terimi kimyasal kastrasyon adı verilen, kişinin cinsel dürtülerini azaltan birtakım ilaçların takviyesidir. Bu ilaç özellikle ve en çok çocuklara yönelik cinsel istismarcılar  suçunu işleyenlere karşı olarak uygulanmasıdır. Genellikle dünyada erkek cinsel istismarcılara uygulandığında testosteron hormonlarının azaltılması için gerçekleştirilen ilaçlardır.

Ülkemizde Adalet Bakanlığı’nın küçük yaştaki çocukları için uygulanan cinsel istismarcıların sayısı artmasıyla birlikte bu cezanın uygulanmasından bahsedilmeye başlandı.

Dünyada Kimyasal Hadım Uygulanışı

Dünyada ilk kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) İngiltere’de çok erken dönemde 1952 yıllarına rastlayan yıllarda uygulanmaya başlandı. Matematik ve ayrıca bilgisayar kurucusu olarak bilinen Alan Turing’e uygulanmıştı. Uygulanış neden ise eşcinselliğinden dolayı idi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en az 7 eyaletinde cinsel suçlar nedeniyle uygulanmaktadır. California eyaletinde ilk kez cezaevinden 1996 yıllında çıkarılan cinsel istismar suçu işleyenlere uygulanmıştır. Ve bu uygulamayı kabul eden ilk eyalettir. Bu yasaya göre 13 yaş altı çocuklara karşı iki kez işleyenlere öngörülmektedir.

Polonya’da ise 2010 yılı itibari ile hayat geçirilmiştir. Avrupa’da cinsel suçlar için kimyasal hadımı zorunlu kılan ilk ülkedir. Kimyasal hadım uygulaması mahkeme tarafından verilmektedir. Yasaya göre pedofiliyi ya da yetişkinlerle çocuklar arasındaki cinsel ilişkiyi meşrulaştırmaya çalışanlara yönelik olanlar ise 2 yıla kadar hapis cezası da verilmektedir.

Rusya’da 2012 yılında yasa uygulamaya geçiriliyor. Bu yasaya göre 14 yaşın altındaki çocuklara yönelik işlenen cinsel suçlar zorunlu olarak uygulanmaktadır. Eğer bu suç tekrarlanır ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaktadır. İlginç olan bir durum söz konusudur Rusya’da? O da ülkede bazı suçlular gönüllü olarak kendileri kimyasal hadımın uygulanmasını istiyorlar. Bu taleplerinin karşılığında ise eğer kişi ceza evinde ise ve suçunun 5’te 4’ünü geçirmiş ise affediliyorlar.

Yargılama süreçleri devam edenlerde ise ceza işlemlerinde indirimler uygulanmaktadır. Ancak yine de hakimin kararı da burada söz konusudur. Burada ayırt edilecek olan bir başka husus ise bu kanun 14 yaşın altındaki çocuklara karşı cinsel suçları işlemiş olanlara uygulanmamaktadır.

Güney Kore, Asya ülkelerindeki kimyasal hadım uygulaması kabul eden ilk ülke durumundadır. 2011 yılında çıkarılan yasaya göre, 16 yaş altı çocuklara uygulanan cinsel saldırıda bulunan pedofil teşhisi konulan 19 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlere uygulanmaktadır. Kanuna göre bu uygulama 15 yıl sürmektedir. Bu uygulamanın bu kadar uzun süre uygulanmasının sebebi ise aynı suçun kişilerce tekrarlanması ve kamuoyunda büyük tepkiler sonucu kabul edilmiştir.

Bu açıklamalar ışığında Kimyasal hadım birçok ülkede uygulanmaktadır. Ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu