Yaşam

Perde Temizliği ve Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Perde Temizliği ve Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Pencerelerin en estetik süsü olan perdeler nasıl kar beyaz yapılır öğrenmek için hemen tıklayın! Perdeler pencereler üzerinde fonksiyonel özellik gösterirler. Hem iç ortamın gizliliğini üstlenir hem de evlerin daha estetik görünmelerine yardımcı olurlar. Dezavantajları ise çabuk kirlenip kirlerini belli etmeleridir.

Perde Temizliği ve Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Bembeyaz, kar gibi tül perdeleri alıyor evinize asıyorsunuz ve bir anda evinizin havası değişiyor. Dışarıdan gelen kirden ve evde oluşan tozdan dolayı belli bir süre sonra tül perdelerde ki o beyazlık yerini sararmalara bırakıyor. Peki bu sararmalardan kurtulmanın yolları nedir? Tül, perde nasıl ilk gün ki gibi kar beyaz olur? İşte tül perde temizliği hakkında merak edilenleri yazımızda ele aldık.

Perdeler Neden Kararır

Evlerin içerisinde sigara içilmesi, evlerin soba ile ısıtılması ve genleşen havanın yerden yukarı doğru yükselmesi ile hava akımı oluşturması ve dolayısıyla da perdeler meydana gelen kararmalar perdeler neden kararır sorusunun başlıca cevaplarındandır. Sigara içilen evlerde sigara dumanı perdelerin kumaş yapısına tutunacak ve orada lekeli görünümlere neden olacaktır. Soba ile ısınılan evlerde sobadan çıkan dumanlar ve baca kenarlarından damlayan kurumların perdelerin kararması üzerinde etkilidir. Diğer bir örnekte kaloriferli evlerde perdelerin kararması olayıdır. Bir çok kişi bu durumun kalorifer peteklerinden gelen is olduğunu zanneder. Ancak durum böyle değildir. Kalorifer ile ısınılan evlerde hava genleşir. Soğuyan havanın ısınarak genleşmesinden kaynaklı olarak yerden yukarı doğru bir hava akımı başlar. Yerde biriken toz ve kir yükselerek perde kumaşında tutunur ve böylece perdeler de kararmalar meydana gelir.

Kararan Perdeler Nasıl Beyazlar

Bulaşık makinesi tableti, toz şekeri ve sirke kararan perdeler nasıl beyazlar sorusuna verilebilecek organik temizleme yöntemlerindendir denilebilir. Son zamanlarda en sık rastlanılan perde beyazlatma yöntemlerinden biri olarak bulaşık makinesi yöntemlerine başvuruluyor. Çamaşır makinesine tül perdelerini atarak her zaman ki yıkama ayarını yapıyor ve tülleriniz ile birlikte makinenin yıkama tamburuna bulaşık makinesi tabletini de koyuyorsunuz. Perdelerin yıkanması esnasında beyazlatılması için 2 kaşık toz şeker eklemek perdelerin beyazlaması üzerinde etkili oluyor. Sirke lekelerin üzerinde iyi bir dezenfektan özelliği gösteriyor. Ayrıca sirke kullanılarak sentetik özellikte ki perdelerinizin de yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu